RAPORT

Kampania 2020

Amerykanie aprobują klauzulę sumienia

Amerykańscy wierzący pracownicy służby zdrowia wolą stracić pracę zrobić coś wbrew sumieniu (fot. Shutterstock/Monkey Business Images's)

Większość Amerykanów opowiada się za prawem pracowników służby zdrowia do klauzuli sumienia, jak wynika z sondaży przeprowadzonych na zlecenie episkopatu USA. Z kolei 91 proc. wierzących pracowników służby zdrowia stwierdziło, że raczej wolą stracić pracę, niż łamać swoje sumienie.

Aptekarze apelują o dołączenie klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty

Aptekarze apelują o dołączenie klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty – informuje „Nasz Dziennik”. Pracownicy aptek mogą korzystać z...

zobacz więcej

83 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych uważa, że lekarze i pielęgniarki nie mogą być zmuszani do naruszania swoich przekonań, aby nie stracić pracy. Z kolei 91 proc. wierzących pracowników służby zdrowia stwierdziło, że raczej wolą stracić pracę, niż łamać swoje sumienie.

„Jeśli wykluczymy ludzi wierzących z zawodów medycznych, mieszkańcy USA będą cierpieć, zwłaszcza ci najbardziej potrzebujący” – czytamy w oświadczeniu episkopatu Stanów Zjednoczonych, opublikowanym po ogłoszeniu wyników badań społecznych.

Sondaże ujawniają także powszechne szykanowanie pracowników służby zdrowia ze względu na wyznawaną przez nich wiarę.

Jednym z najbardziej znanych przypadków dyskryminacji jest historia pielęgniarki ze szpitala w Vermont. Departament Zdrowia Stanów Zjednoczonych stwierdził, że zmuszono tam pracownicę do udziału w aborcji wbrew jej przekonaniom.

Dyrektor Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Lekarzy i Stomatologów USA, dr David Stevens stwierdza, że „problem jest ogromny”. Wyjaśnia, że sprawa „dotyczy nie tylko aborcji, sterylizacji oraz antykoncepcji, ale wielu innych przypadków, takich jak np. coraz większa liczba spraw związanych z samobójstwem wspieranym przez lekarza”.

W ubiegłym roku administracja Donalda Trumpa przywróciła klauzulę sumienia ze względów religijnych i etycznych. Amerykańscy biskupi nazwali to wówczas „zwycięstwem zdrowego rozsądku”. Ustawa pozwoliła lekarzom i pielęgniarkom nie brać udziału w aborcjach i sterylizacjach i jednocześnie uniknąć kary rządu federalnego.

źródło:
Zobacz więcej