RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Sondaż: Lewica rzutem na taśmę w Sejmie, zmiana poparcia dla PiS i KO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu, 46 proc. zadeklarowanych wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, a 23 proc. Koalicję Obywatelską; 8 proc. głosowałoby na PSL, a 5 proc. na SLD – wynika z sondażu CBOS. Frekwencja wyniosłaby 72 proc.

Sondaż: „Wiarygodność PiS-u jest większa niż innych formacji”

44 proc. badanych wierzy, że Prawo i Sprawiedliwość zrealizuje swoje obietnice wyborcze – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super...

zobacz więcej

We wrześniu najwięcej zwolenników miało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem – 46 proc. (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu do badania z sierpnia).

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem wynoszącym 23 proc. (wzrost o 4 pkt proc.). Trzecią siłą w Sejmie byłoby PSL (mające na swoich listach także polityków Kukiz'15) z poparciem wynoszącym 8 proc. (wzrost o 2 pkt proc.). Głosowanie na lewicę – SLD, Wiosna i Lewica Razem – zadeklarowano 5 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

Pozostałe komitety, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji. Konfederacja Wolność i Niepodległość może liczyć na 3–proc. poparcie (wzrost o 1 pkt proc.).

Na podobnym poziomie jak przed miesiącem utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby iść na wybory, ale nie wiedzą, na kogo będą głosować, lub chcą uniknąć jednoznacznych deklaracji (14 proc., wzrost o 1 punkt proc.).

Udział w wyborach we wrześniu zadeklarowało 72 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z pomiarem z ubiegłego miesiąca liczba deklaracji uczestnictwa w wyborach do Sejmu i Senatu spadła o 5 punktów procentowych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 12-19 września br. roku, na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło:

Zobacz więcej