RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Przerabiali elektryczne hulajnogi. Ukradli z ulic 60 sztuk

Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności (fot. policja.waw.pl)

Śródmiejscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o kradzież 60 elektrycznych hulajnóg o wartości 190 tysięcy złotych – powiedział w piątek nadkomisarz Robert Szumiata ze śródmiejskiej komendy policji w Warszawie.

Na elektrycznej hulajnodze wjechała w samochód. Groźny wypadek w Warszawie

W Warszawie, w alei Jana Pawła II doszło w sobotę po południu do kolizji kobiety jadącej na elektrycznej hulajnodze z samochodem osobowym. Jedna...

zobacz więcej

Jak przekazał nadkomisarz Szumiata, mężczyźni kradli hulajnogi, aby później przerobić je w taki sposób, żeby można było z nich korzystać bez opłat. – Pomysł na przerabianie hulajnóg jednej z firm, która udostępnia je na lokalnym rynku, narodził się w połowie sierpnia tego roku – dodał policjant.

Według informacji policji nielegalny proceder trwał niespełna miesiąc. Brały w nim udział trzy osoby, z których każda miała ściśle określoną rolę. – Kierowca samochodem dostawczym zawoził swojego kolegę w losowo wybrane miejsce, gdzie stały hulajnogi, ten wrzucał »na pakę« kilka pojazdów, pozbywał się nadajnika gps, po czym hulajnogi były wiezione do garażu, gdzie były demontowane z udziałem znajomego elektronika – wskazał policjant, który dodał, że „to, co niepotrzebne, było wyrzucane na śmieci”.

– Chodziło w tym wszystkim o to, aby z najważniejszych pozyskanych części, czyli wyświetlaczy i baterii składać inne hulajnogi, które później będzie można sprzedać i użytkować już bez potrzeby logowania się do systemu, a co za tym idzie korzystać z nich zupełnie za darmo – tłumaczył Szumiata. Zaznaczył, że śledczy będą badać, ile takich hulajnóg przerobiono i czy zostały one już komuś sprzedane.

Do zatrzymań doszło 17 i 18 września. – W garażu jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli 18 hulajnóg oraz wiele różnych części i hologramów od kilkudziesięciu innych – tłumaczył policjant. Dodał, że mężczyźni są podejrzani o kradzież łącznie 60 elektrycznych hulajnóg o wartości 190 tysięcy złotych.

Sprawcy w wieku od 28 do 33 lat usłyszeli już zarzuty. Dwóch z nich usłyszało zarzut kradzieży, trzeci – zarzut paserstwa. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło:

Zobacz więcej