RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Sanepid ostrzega: Przekroczono dopuszczalny poziom m.in. bakterii coli w Zatoce Gdańskiej

Inspektorzy apelują o unikanie kontaktu z wodą we wskazanych kąpieliskach (fot. Shutterstock/g_art08)

W trzech na pięć miejsc w Zatoce Gdańskiej, gdzie zwykle organizowane są kąpieliska, doszło do przekroczenia dopuszczalnego poziomu bakterii coli i enterokoków – poinformował pomorski sanepid. Zaapelował jednocześnie o unikanie w tych miejscach kontaktu z wodą.

Rzeczniczka GIOŚ: Dwie trzecie wielkiej inwestycji nie działa. To ogromna awaria

– Już w 2013 r., kiedy spalarnia w oczyszczalni „Czajka” została oddana do użytku, była oddana warunkowo. Było 99 usterek, które były usuwane przez...

zobacz więcej

W komunikacie pomorskiego sanepidu podkreślono, że w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Wisły codziennie pobierane są próbki wody z Zatoki Gdańskiej z miejsc, w których zwykle organizowane są kąpieliska. Chodzi o Gdańsk-Świbno, Gdańsk-Sobieszewo, Gdańsk-Stogi oraz miejscowości Mikoszewo i Jantar.

Powołując się na analizę wody w tych miejscach, której próbki pobrano w tę środę, PPWIS podkreślił, że dopuszczalny poziom bakterii coli i enterokoków został przekroczony w trzech z nich. Jednocześnie zaznaczono, że na pogorszenie jakości wody mogły także mieć wpływ złe warunki atmosferyczne.

„Zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r., w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. poz. 255)., dopuszczalna liczba bakterii Escherichia coli wynosi 1000NPL/100 ml wody, natomiast liczba enterokoków 400 jtk/100 ml wody (400 mikrooganizmów w 100 ml wody)” – podał PPWIS.

W Stogach poziom bakterii coli wyniósł 1531NPL/100 ml wody, a enterokoków – 640 jtk/100 ml wody, zaś w Mikoszewie poziomy te wyniosły odpowiednio 1391NPL/100 ml i 610 jtk/100 ml. Największe przekroczenie odnotowano w miejscowości Jantar, gdzie poziom bakterii coli wyniósł 2873 NPL/100 ml, a enterokoków – 940 jtk/100 ml.

„Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z przedstawionymi wynikami badań, apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej w wyżej wskazanych kąpieliskach” – czytamy w komunikacie.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni „Czajka”.

źródło:

Zobacz więcej