Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Trzaskowski twierdzi, że awarie były też w Krakowie i Łodzi. Sprawdziliśmy, czy to prawda

W Krakowie i Łodzi nie doszło do poważnych awarii oczyszczalni ścieków (fot. GOŚ w Łodzi sp. z o.o)

– Na całym świecie zdarzają się awarie, nie tylko w Warszawie – także w Krakowie, Łodzi; nic złego się nie stało – powiedział dziennikarzowi TVP Info prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się w ten sposób do awarii spalarni osadów. Polityk zaznaczył, że w wymienionych miastach doszło do uszkodzenia tego samego komponentu. Jak dowiedział się portal tvp.info, w obu tych miastach nikt nie słyszał jednak o poważnych awariach.

„Nic złego się nie dzieje”. Trzaskowski nie chce rozmawiać o kolejnej poważnej awarii w „Czajce”

Na całym świecie zdarzają się awarie, nie tylko w Warszawie, także w Krakowie, Łodzi – tak Rafał Trzaskowski skomentował niedziałającą od 10...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie podkreślił, że drobne awarie się zdarzają i jest to naturalne zjawisko związane z użytkowaniem urządzeń. Dodał jednak, że w mieście nie doszło nigdy do „ekstremalnych sytuacji”.

– Zgodnie z zaleceniem producenta raz w roku piec jest wygaszany na miesiąc. Dokonywane są wtedy przeglądy i drobne naprawy, które zostają wykryte, zabiegi konserwacyjne. Jeżeli jest jakaś awaria, to staramy się ją usunąć jak najszybciej. Każda awaria, która ma lub może mieć miejsce, odbywa się bez szkody dla środowiska, bo piec jest wygaszany – wyjaśnia.

Przyznaje, że nie wie o jaki komponent może chodzić Trzaskowskiemu.

Również w Łodzi nie odnotowano poważnego uszkodzenia elementów oczyszczalni.

– Żadnego zgłoszenia do władz miasta o awarii oczyszczalni nie było, bo jej nie mieliśmy – powiedział nam Paweł Ziem-Zielach z Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.

– Pracuję tu od pięciu lat i żadnej poważnej awarii tu nie było. Nic poważnego się nie działo. Prowadziliśmy modernizację, zresztą trwa ciągle, a teraz zaczynamy nową. Ale to nowa inwestycja i tym możemy się chwalić, a nie awariami – dodaje Ziem-Zielach.

Rafał Trzaskowski został zapytany m.in. dlaczego informacja o awarii – do której doszło na przełomie listopada i grudnia 2018 r. – została przekazana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dopiero dzisiaj, po publikacjach medialnych na ten temat. Rafał Trzaskowski zaprzeczył opóźnieniom, stwierdził, że o sytuacji poinformowano w momencie, kiedy doszło do uszkodzenia spalarni.

źródło:
Zobacz więcej