Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sztab kryzysowy w Świnoujściu. Niebezpieczne odkrycie na dnie kanału

Znaleziona bomba jest jedną z największych zrzucanych podczas II wojny światowej (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Sześciometrowy, ważący 5,5 tony niewybuch z okresu II wojny światowej znaleziono w Świnoujściu podczas pogłębiania kanału Piastowskiego. To brytyjski „Tallboy”, jedna z największych bomb zrzucanych w czasie wojny – potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski.

Niewybuch na lotnisku w Bydgoszczy. Trwa sprawdzanie drogi kołowania

– Na lotnisku w Bydgoszczy w czasie prac modernizacyjnych we wtorek znaleziono niewybuch z okresu drugiej wojny światowej. Wstrzymane zostały...

zobacz więcej

W mieście obraduje sztab kryzysowy, a przed południem spotkanie przeniesie się do wojewody zachodniopomorskiego w Szczecinie. Zagrożone mogą być statki wpływające kanałem do szczecińskiego portu.

O tym, że firma pogłębiająca tor wodny natknęła się na niewybuch, kierownictwo świnoujskiej 8. Flotylii dowiedziało się w poniedziałek.

– Nasi nurkowie natychmiast podjęli działania w tamtym rejonie – powiedział Lewandowski. Dodał, że ich specjaliści dotychczas nie spotkali się z tak dużym obiektem.

O tym, w jaki sposób zneutralizować zagrożenie, debatują przedstawiciele miasta, saperów i specjalistów. Obecnie są opracowywane sposoby – prawdopodobne, że tallboy zostanie zdetonowany na poligonie morskim.

Z informacji Lewandowskiego wynika, że na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić w jaki sposób bomba zostanie usunięta. – Dziś jest spotkanie w wojewódzkim centrum zarzadzania kryzysowego i będzie ta sprawa omawiana. Trzeba dać kilka dni specjalistom na to, żeby przemyśleli dokładnie jak bezpiecznie usunąć to ze Świnoujścia – dodał.

Rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przyznał, że bomba mogła być wycelowana w niemiecki pancernik Lützow, który w 1944 r. stacjonował w miejscu jej znalezienia. – To prawdopodobne – ocenił.

„Tallboy” (z ang. wysoki chłopiec – red.) po raz pierwszy użyto w czerwcu 1944 r. we Francji podczas bombardowania niemieckich schronów we Francji. Brytyjska bomba mogła być transportowana tylko jednym ciężkim bombowcem – Avro Lancaster, który jako jedyny dysponował odpowiednio dużą komorą. Do końca wojny zrzucono w sumie 854 takich bomb, m.in. na niemiecki pancernik Tirpitz.

źródło:
Zobacz więcej