KAS przejęła transport chińskich zabawek. Mogą być przyczyną astmy u dzieci

W zabawkach wykryto dopuszczalne normy stężenia ftalanów – związków chemicznych (fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku)

Ponad 2,2 tys. zabawek w transporcie z Chin zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku. Wykryto w nich bowiem wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenia ftalanów – związków chemicznych, z którymi kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia.

Nielegalne papierosy pod Warszawą. Skarb Państwa straciłby prawie 9 milionów złotych

Cztery miliony nielegalnych papierosów i prawie 4,5 tony krajanki tytoniowej o łącznej wartości prawie siedmiu milionów złotych przejęli...

zobacz więcej

Jak poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku, jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin – m.in. lalek i figurek zwierząt. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru funkcjonariusze skierowali go do analiz laboratoryjnych.

– Wyniki przeprowadzonych badań były jednoznaczne - w plastikowych elementach zabawek wykryto wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów – powiedział Czarnecki. Ftalany to syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są też do produkcji farb i lakierów. Ich nadmiar może być przyczyną astmy, prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie.

W związku z uzyskanymi wynikami analiz laboratoryjnych o sprawie KAS poinformowała Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Ten wydał opinię, że zatrzymane zabawki stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników, w związku z tym nie mogą być dopuszczone do obrotu.

– Towar zostanie zniszczony na koszt importera – poinformował Maciej Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej