RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mieszkowski: Za dużo pieniędzy idzie na armię. Powinniśmy wspierać edukację i kulturę

– Uważam, że gigantyczne pieniądze, które idą na polską armię, są za duże. Uważam, że warto je przeznaczyć na inne cele, na edukację, na zdrowie, na kulturę. Jestem pacyfistą, w związku z tym uważam, że ta potężna fala zbrojeń jest niezwykle niebezpieczna dla naszego globu i dla naszego bezpieczeństwa – mówił w TVP Info poseł PO-KO Krzysztof Mieszkowski. – Te pieniądze są potrzebne, bo zapóźnienia w polskiej armii są gigantyczne – odpowiedział mu były wiceminister obrony Bartosz Kownacki z PiS.

Szef MON: Cena za F-35 będzie zbliżona do tej, którą zapłaciła Belgia

Myślę, że cena, którą zapłacimy za F-35, będzie zbliżona do tej, którą zapłaciła Belgia, dlatego że kupujemy podobną liczbę samolotów – mówił...

zobacz więcej

– Pieniądze na kulturę to najlepiej na pana Pszoniaka – odniósł się do wypowiedzi Mieszkowskiego były wiceminister obrony Bartosz Kownacki (PiS).

Jak mówił, Polska ma swoje zobowiązania sojusznicze. – Jest znane powiedzenie, że jeśli się nie chce utrzymywać własnej armii, to trzeba utrzymywać cudzą – dodał.

Mieszkowski stwierdził, że prowadzone przez Polskę zbrojenia są „monstrualne”.

– To nie są monstrualne zbrojenia. Jak pan by pojechał do polskich jednostek wojskowych, zobaczył, co się działo przez ostatnich 30 lat... czy pan sobie wyobraża, że mamy wozy piechoty, które mają lat 50 i w zasadzie są żywymi trumnami? Czy pan chciałby wsadzić w te wozy piechoty polskich żołnierzy, żeby, nie daj Boże, kiedykolwiek musieli w nich walczyć? Te pieniądze są potrzebne, bo zapóźnienia w polskiej armii są gigantyczne – powiedział Kownacki.

– Zgodnie z wyliczeniami ekspertów te 2 proc. PKB to minimum, które potrzeba. Jeśli porównamy z tym wydatki Rosji i USA, to są one dużo większe. Niestety nikt nie zmieni naszego położenia geopolitycznego, jesteśmy między dwoma bardzo silnymi państwami, Niemcami, które rzeczywiście nie są zagrożeniem, i Rosją, która podejmuje działania agresywne – dodał polityk PiS.

W tonie podobnym do Mieszkowskiego wypowiedział się również obecny w studio poseł PSL Mieczysław Kasprzak.

– Wydatki na zbrojenia są za wysokie i nieproporcjonalne do uzyskanych korzyści – powiedział. Jego zdaniem, środki te powinny zostać wykorzystane „na zdrowie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej