Polacy nie lubią marnotrawstwa. Wolimy naprawić lub kupić używane

Już ponad 40 proc. Polaków sięga po używane książki czy ubrania (fot. PAP/Szymon Pulcyn szp/bp)

Już ponad 40 proc. Polaków sięga po używane książki czy ubrania, a niemal 60 proc. – po auta. Rzecz z drugiej ręki to już nie powód do wstydu, lecz czasem wręcz do dumy – pisze „Rzeczpospolita”.

Popularna marka odzieżowa znika z Polski

Popularna marka odzieżowa – Cubus – znika z Polski. Na początku września sąd ogłosił upadłość polskiej spółki należącej do norweskiej firmy.

zobacz więcej

Z badania pracowni ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że już co drugi Polak kupuje produkty z drugiej ręki lub stawia na naprawę rzeczy zamiast kupowania nowych.

Jak zwraca uwagę dziennik, to efekt nie tylko niskich cen, ale i mody na ekologię oraz niechęci do tanich produktów z sieciówek. Zwłaszcza młodsze generacje coraz chętniej sięgają po produkty używane. Dla nich nie liczy się posiadanie rzeczy, tylko skorzystanie z niej i oddanie dalej.

„W ten sposób przeciwdziałamy marnotrawstwu” – powiedziała gazecie Marzena Strzelczak, dyrektor generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Dziennik pisze, że już 67 proc. badanych towary z drugiej ręki kupuje w serwisach internetowych, np. na Allegro. „Dziś używane przedmioty to ok. 10 proc. ze 120 mln ofert, które dostępne są na platformie co miesiąc” – powiedział Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro.

Gazeta zwraca także uwagę, że coraz bardziej popularne stają się również specjalistyczne sklepy z taką ofertą – samych second-handów z odzieżą jest nad Wisłą prawie 30 tys.

źródło:

Zobacz więcej