RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

USA wydalają akredytowanych przy ONZ kubańskich dyplomatów

Stany Zjednoczone wydaliły w czwartek dwóch akredytowanych przy ONZ kubańskich dyplomatów (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Stany Zjednoczone wydaliły dwóch akredytowanych przy ONZ kubańskich dyplomatów – poinformowała na Twitterze rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus. Wyjaśniła, że powodem tej decyzji były „działania podważające bezpieczeństwo narodowe USA”.

– Poprosiliśmy dwóch członków kubańskiej misji przy ONZ o opuszczenie Stanów Zjednoczonych. Byli oni zaangażowani w działania podważające bezpieczeństwo narodowe USA – oświadczyła Ortagus.

Zdaniem Departamentu Stanu obaj dyplomaci „nadużywali” praw, wynikających z ich pobytu w Stanach Zjednoczonych; zostali oskarżeni o „próbę przeprowadzenia operacji destabilizacji”.

Rzeczniczka podkreśliła, że „przemieszczanie się po Stanach Zjednoczonych wszystkich członków stałej misji Kuby przy ONZ będzie teraz ograniczone głównie do wyspy Manhattan”, gdzie znajduje się siedziba ONZ.

Stosunki dyplomatyczne na linii Waszyngton – Hawana wyraźnie się ochłodziły za kadencji prezydenta UDA Donalda Trumpa, który jest zwolennikiem odsunięcia od władzy dyktatora Wenezueli Nicolasa Maduro. Hawana z kolei jest sojusznikiem Caracas i zdecydowanie popiera wenezuelski reżim.

W czerwcu 2017 r. Trump unieważnił „z efektem natychmiastowym” większość pojednawczych inicjatyw wobec komunistycznego reżimu na Kubie podjętych za rządów jego poprzednika, Baracka Obamy. Aby zachować możliwość negocjowania z Kubą, prezydent USA nie zerwał jednak stosunków dyplomatycznych z Hawaną, które za rządów Obamy przywrócono do szczebla ambasad.

źródło:

Zobacz więcej