RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wojna o zeznania podatkowe Trumpa. Prawnicy chcą zablokować wniosek

Prezydent Donald Trump odmawia ujawnienia zeznań majątkowych (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prawnicy Donalda Trumpa złożyli w nowojorskim sądzie wniosek o zablokowanie wezwania prokuratora okręgowego, który zażądał wydania zeznań podatkowych prezydenta za ostatnie osiem lat. Publikacji tych dokumentów domagają się politycy Partii Demokratycznej.

Sąd: Kongres USA ma prawo żądać dokumentów finansowych prezydenta

Sąd okręgowy w Nowym Jorku odrzucił wniosek prezydenta Donalda Trumpa o zablokowanie przekazania jego dokumentów finansowych, głównie bankowych,...

zobacz więcej

Prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance Jr wystosował do biura rachunkowego obsługującego firmę Trumpa wezwanie do udostępnienia pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena) jego zeznań podatkowych zarówno stanowych, jak i federalnych.

Adwokat Trumpa Jay Sekulow powiedział agencji Associated Press, że złożony przez jego zespół wniosek zwraca uwagę „na znaczące konstytucyjne aspekty, które są stawką w tej sprawie”. Rzecznik Vance'a odparł, że prokurator okręgowy odpowie na wniosek prawników w sądzie, a firma księgowa Trumpa odmówiła komentarza.

Biuro rachunkowe Mazars USA, które prowadzi księgowość firmy Trumpa, zaznaczyło w wydanym w poniedziałek oświadczeniu, że „będzie ściśle przestrzegać obowiązujących procedur prawnych i pieczołowicie dopełni wynikających z nich obowiązków”.

Mazars otrzymała kilka miesięcy temu od dwóch komisji Izby Reprezentantów, nadzoru oraz budżetu i podatków, nakaz udostępnienia dokumentacji podatkowej. Trump i jego prawnicy od kilku miesięcy walczą o unieważnienie tego nakazu. Większość w niższej izbie parlamentu ma Partia Demokratyczna.

Pod koniec maja sąd okręgowy w Nowym Jorku odrzucił wniosek prezydenta o zablokowanie przekazania dokumentów finansowych jego firmy, głównie bankowych, Kongresowi USA.

Jednym z powodów, dla których Kongres domaga się dostępu do informacji o finansach Trumpa, jest zeznanie jego byłego osobistego prawnika Michaela Cohena, który mówił w lutym w Kongresie, że Trump świadomie podawał błędne dane dotyczące jego majątku i aktywów. Miał je zawyżać lub zaniżać zależnie od okoliczności.

Ponadto Trump złamał tradycję, zgodnie z którą kandydaci na prezydenta upubliczniali swe zeznania podatkowe w czasie kampanii, argumentując, że amerykański urząd podatkowy (IRS) prowadzi audyt jego firm. IRS wydał wtedy oświadczenie, że audyt nie stanowi przeszkody, by podobne dokumenty ujawnić.

źródło:

Zobacz więcej