Na Morzu Śródziemnym zatrzymano kilkunastu migrantów podejrzanych o terroryzm

Przez Morze Śródziemne wciąż przepływają łodzie z migrantami. Na zdjęciu migranci na wyspie Lampedusa (fot. PAP/EPA/STRINGER)

W wyniku operacji policyjnej na Morzu Śródziemnym między 24 lipca a 8 września zatrzymano co najmniej 12 osób podejrzanych o terroryzm – ogłosiła w czwartek międzynarodowa organizacja policyjna Interpol. W akcji wzięło udział sześć państw przybrzeżnych.

Macron straszy karami za nieprzyjmowanie migrantów

Za „poważnym karaniem” państw Unii, które odmawiają udziału w mechanizmie dystrybucji migrantów, opowiedział się Emmanuel Macron. Prezydent Francji...

zobacz więcej

Celem operacji Neptun II było ustalenie tożsamości migrantów przypływających z Afryki Północnej do Europy. W jej trakcie zatrzymano 31 osób. Co najmniej 12 z nich jest podejrzanych o powiązania z grupami terrorystycznymi. Reszta postępowań dotyczy przemytu ludzi oraz handlu bronią i narkotykami.

Funkcjonariusze organizacji wraz z przedstawicielami służb Algierii, Francji, Hiszpanii, Maroka, Tunezji i Włoch ponad 1,2 mln razy przeszukali bazę danych Interpolu m.in. pod kątem skradzionych dokumentów podróży.

– Gdy informacja udostępniana jest między sieciami Interpolu na poziomie globalnym, każdy patrol, kontrola graniczna czy przypadkowe wyszukiwanie [w systemie] jest potencjalnym przełomem w śledztwie terrorystycznym – oświadczył sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock.

Obecnie bazy Interpolu zawierają informacje o ponad 50 tys. zagranicznych terrorystach i około 400 tys. danych dotyczących terroryzmu.

źródło:

Zobacz więcej