RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czarzasty o emeryturach dla ubeków: „przywrócimy”. O F–35: „absurdalny projekt”

F-35 to najnowocześniejszy myśliwiec na świecie. Według lidera SLD wyposażenie polskich Sił Powietrznych w ten samolot to absurd (fot. Matt Cardy/Getty Images)
F-35 to najnowocześniejszy myśliwiec na świecie. Według lidera SLD wyposażenie polskich Sił Powietrznych w ten samolot to absurd (fot. Matt Cardy/Getty Images)

– Jeżeli będziemy mieli wpływ na współrządzenie, emeryci służb mundurowych odzyskają prawa nabyte - zadeklarował szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Dodał, że zakup „samolotów szturmowych” – z kontekstu wynika, że chodzi o F-35 – to „absurdalny projekt”.

Jaruzelska: Czarzasty mija się z prawdą

Pół roku temu Czarzasty dawał słowo honoru, że wystartuję do parlamentu z SLD. Nie jestem przyzwyczajona do tego, że ktoś daje słowo i później...

zobacz więcej

Wysokie emerytury byłych esbeków Czarzasty określił mianem „praw nabytych”, a ich przywrócenie motywował tym, że „lewica szanuje ludzi, którzy pracowali do roku 1990” i którzy wymagają dziś opieki i stworzenia dla nich warunków godnego życia.

– Wszystkie prawa nabyte, które żeście państwo uzyskali, mówię do przedstawicieli służb mundurowych, jeżeli lewica będzie miała wpływ na współrządzenie, odzyskacie. Zostały wam one zabrane pierwszy raz przez PO i potem przez PiS. Prawa nabyte w Polsce żadnej grupie zawodowej nie mogą być zabierane – mówił szef SLD podczas spotkania z mieszkańcami Legnicy.

W 2008 r., za rządów PO, Sejm obniżył emerytury oficerom SB i członkom WRON, niekonstytucyjnego z punktu widzenia prawodawstwa PRL organu rządzącego Polską po wprowadzeniu stanu wojennego. W 2017 r. ustawa dezubekizacyjna ograniczyła wysokość emerytur kilkudziesięciu tysięcy byłych funkcjonariuszy służb PRL.

Szef SLD mówił też o tym, że lewica chce, by leki na receptę kosztowały w Polsce pięć złotych. – To w skali roku kosztuje osiem miliardów złotych. Wiemy skąd te pieniądze wziąć; jest wiele absurdalnych projektów, które są tworzone w Polsce. Nie wiemy na przykład, po co mamy kupować samoloty szturmowe – przekonywał.

Czarzasty dodał, że zakup takich samolotów i niezbędnej do nich infrastruktury to koszt ok. 40 mld zł. Wynika z tego, że miał na myśli zakup 32 myśliwców V generacji F-35, najnowocześniejszego obecnie samolotu bojowego na świecie. Maksymalna cena zakupu 32 sztuk wskazana przez stronę amerykańską to nieco ponad 20 mld zł, choć w toku negocjacji może ona zostać obniżona – tak było w przypadku Belgii.

Obecnie polskie Siły Powietrzne dysponują 48 myśliwcami IV generacji (F-16) zakupionymi na przełomie wieków, oraz samolotami posowieckimi, co do których również sympatyzujące z opozycją media przyznają, że są „świeżo odmalowanym skansenem” (polityka.pl).

Czarzasty obiecał też stworzenie domów dziennej opieki w każdej gminie i przeznaczenie na służbę zdrowia 7,2 proc. PKB w skali roku, „by na specjalistę czekać nie dłużej niż miesiąc”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej