RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Afganistan w otchłani korupcji. USA wstrzymują fundusze

Agencja AFP decyzje USA ocenia jako afront wobec urzędującego prezydenta (fot. PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI)

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo poinformował, że do skarbu państwa z powrotem trafi około 100 mln dolarów przeznaczone na projekt infrastruktury energetycznej w Afganistanie. USA wstrzymają też 60 mln dolarów na planowaną pomoc z powodu braku przejrzystości w zarządzaniu pieniędzmi.

Pompeo ostrzega Iran: Niosące zagrożenia zachowanie nie będzie tolerowane

USA stoją ramię w ramię z Arabią Saudyjską i popierają jej prawo do samoobrony – napisał na Twitterze, po spotkaniu z saudyjskim następcą tronu,...

zobacz więcej

Pompeo zakomunikował, że Stany Zjednoczone zakończą projekt infrastrukturalny, ale zrobią to przy użyciu „mechanizmu pozabudżetowego” z powodu „niezdolności ze strony afgańskich władz do przejrzystego zarządzania zasobami rządu USA”.

„Z powodu korupcji w rządzie afgańskim i niewłaściwego zarządzania finansami rząd USA zwraca około 100 milionów dolarów do skarbu państwa, które miały być przeznaczone na duży projekt infrastruktury energetycznej" – wyjaśnił w oświadczeniu.

Agencja AFP zwraca uwagę, że Pompeo oskarżył rząd w Kabulu o nieskuteczność w walce z korupcją na dziewięć dni przed wyborami prezydenckimi w Afganistanie.

Francuska agencja zauważa, że jest to afront wobec ubiegającego się o reelekcję prezydenta Aszrafa Ghaniego, który był bardzo krytyczny wobec porozumienia pokojowego negocjowanego między Waszyngtonem a talibami, zanim prezydent USA Donald Trump położył kres rozmowom.

W ostatnich tygodniach w Afganistanie doszło do serii zamachów terrorystycznych, mających zdestabilizować kraj przed wyborami. Stoją za nimi talibowie. Fundamentaliści chcą powstrzymać ludzi przed pójściem do urn.źródło:

Zobacz więcej