RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rasistowski skandal z udziałem premiera Kanady. Trudeau przeprasza

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił osoby urażone jego dawnymi zdjęciami (fot. Arindam Shivaani/NurPhoto via Getty Images/West Point Grey Academy)
Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił osoby urażone jego dawnymi zdjęciami (fot. Arindam Shivaani/NurPhoto via Getty Images/West Point Grey Academy)

Premier Kanady Justin Trudeau paradował przebrany za Araba, z umalowanymi na brązowo twarzą i rękami. Wprawdzie miało to miejsce niemal 20 lat temu, ale zdjęcia wypłynęły teraz, tuż przez wyborami parlamentarnymi i wstrząsnęły sceną polityczną.

Afera łapówkarska. Coraz więcej problemów premiera Kanady

W wywiadzie opublikowanym w sobotę w „The Globe and Mail” liberalna deputowana Celina Caesar-Chavannes poskarżyła się na „wrogą reakcję” Justina...

zobacz więcej

Magazyn „Time” opublikował zdjęcie z 2001 roku, z księgi pamiątkowej prestiżowej West Point Grey Academy w Vancouver. Trudeau potwierdził, że fotografię wykonano podczas gali, której motywem przewodnim były Arabskie Noce. Sam był przebrany za Aladyna.

Wypłynęło też drugie zdjęcie. Trudeau przyznał, że kiedyś pomalował się na brązowo także przy okazji udziału w talent show w liceum.

Fotografie wywołały oburzenie organizacji arabskich oraz polityków różnych opcji, nie tylko konserwatystów, ale też liberałów, z których wywodzi się premier.

Trudeau, przewodniczący Liberalnej Partii Kanady, przeprosił za zamieszanie. Przyznał, że „powinien był wiedzieć”, że takich rzeczy nie należy robić. Zgodził się, że zdjęcia można traktować jako rasistowskie, choć – zapewnił – nie taka była jego intencja.Media zwracają uwagę, że skandal może wpłynąć na preferencje wyborców w zaplanowanych na 21 października wyborach parlamentarnych. Trudeau liczy na ponowne zwycięstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej