Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Ma na tym skorzystać 25 mln Polaków. Prezydent podpisał obniżkę podatków

Niższa stopa podatkowa będzie obowiązywać od października (fot. Arch. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy podatkowej obniżającą stawkę PIT z 18 do 17 proc. i podwyższającą koszty uzyskania przychodów z tytułu jednej umowy o pracę z 1 335 zł do 3 tys. zł. Szacuje się, że beneficjentami zmian będzie około 25 mln podatników.

Wicepremier: Rząd konsekwentnie obcina podatki i będzie robić to dalej

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza w życie pakiet zmniejszania obciążeń podatkowych dla Polaków – powiedział wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że...

zobacz więcej

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, „ustawa stanowi dopełnienie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych przewidzianych w ustawie dotyczącej likwidacji podatku PIT dla osób do ukończenia 26. roku życia”.

„Nowelizacja zakłada obniżenie niższej stawki podatku w skali podatkowej, z 18 proc. do 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów przekraczających 85 528 zł” - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie KPRP.

Kancelaria wyjaśniła, że „nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

Beneficjentami zmian, jak oszacowano, będzie około 25 mln podatników.

Nowelizacja oznacza także podniesienie odliczanych od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów.

„W odniesieniu do pracowników, którzy uzyskują przychód z pracy z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 zł miesięcznie do 250 zł miesięcznie, natomiast w skali roku z 1 335 zł do 3 tys. zł. W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z pracy równocześnie z kilku umów, koszty za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 4,5 tys. zł” – poinformowała Kancelaria Prezydenta. W przypadku pracowników dojeżdżających do pracy z innej miejscowości koszty uzyskania przychodów zostały zwiększone z 139,06 zł miesięcznie do 300 zł miesięcznie, a więc 3,6 tys. zł rocznie. „Koszty te w przypadku wieloetatowców dojeżdżających z innej miejscowości do zakładu pracy oraz podatników nie otrzymujących dodatku za rozłąkę nie mogą przekroczyć 5,4 tys. zł” – dodano w komunikacie.

Obniżka podatku o 1 punkt procentowy (co oznacza obniżkę kwoty podatku o ponad 5,5 proc.) zacznie obowiązywać od 1 października. Zmiany oznaczają faktyczną podwyżkę zarobków netto o ok. 40 zł miesięcznie w przypadku osób otrzymujących płacę minimalną (2250 zł brutto) i o ponad 60 zł miesięcznie w przypadku osób zarabiających średnią krajową prognozowaną na 2019 r. (4765 zł brutto).

źródło:
Zobacz więcej