RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Mistyczny projekt”. Zwycięzca konkursu na ekspozycję w nowej siedzibie Muzeum WP

Kustosz Muzeum Wojska Polskiego, członek Sądu Konkursowego Jarosław Godlewski podkreślił, że jest zadowolony z wybranego projektu (fot. NM architekci)

NM architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski są zwycięzcami międzynarodowego konkursu na koncepcję programowo-przestrzenną ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego w pawilonie wystawowym w Cytadeli Warszawskiej.

Odzyskano zaginiony obraz. Trafił do warszawskiego muzeum

Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz „Wnętrze katedry w Mediolanie” XIX-wiecznego malarza Marcina Zaleskiego. Dzieło zaginęło w...

zobacz więcej

– Sąd oceniał prace zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie. Pierwszym z nich jest atrakcyjność formy prezentacji ekspozycji, walory funkcjonalno-przestrzenne i wartości edukacyjne przedstawione w pracy konkursowej. Waga tego kryterium wynosiła 90 proc. Drugim kryterium, wynoszącym 10 proc., była ekonomika i koszty realizacji oraz użytkowania rozwiązań przedstawionych w pracy konkursowej – powiedział sekretarz Sądu Konkursowego Marek Szaniawski.

Sąd Konkursowy przyznał dwa wyróżnienia po 25 tys. zł. oraz nagrodę trzecią w wysokości 50 tys. zł i nagrodę drugą w kwocie 80 tys. zł. Pierwszą nagrodę w wysokości 180 tys. zł. i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej zdobyli NM architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podkreślono, że pierwszą nagrodę przyznano za „konsekwentne budowanie narracji wystawy w oparciu o kontrast rzetelnej ekspozycji kolekcji muzeum zestawionej z aranżacjami scenograficznymi o dużym ładunku emocjonalnym i sile wyrazu. Nagrodzona propozycja prezentuje spójną i atrakcyjną dla odwiedzającego ideę przestrzeni wystawienniczej”.

– Nasza praca charakteryzuje się przede wszystkim poszanowaniem kontekstu, czyli muzeum, które jest budowane teraz na Cytadeli Warszawskiej. Projekt ma taki charakter trochę „mistyczny”, z jak najmniejszą ilością światła, by pokazać trochę półmroku, tajemniczości związanej też z wojskowością – mówił Tomasz Marciniewicz z NM Architekci.

Praga i reszta świata. Stara warszawska dzielnica dalej budzi respekt i podziw turystów

Warszawska Praga dalej budzi respekt przyjezdnych i podziw miłośników starych zabudowań. Na pewno drugiego takiego miejsca na Ziemi nie znajdziemy....

zobacz więcej

– Wyszliśmy z założenia, że takie wielkie muzea mają bardzo dużo eksponatów, które po jakimś czasie męczą widza i nie jest w stanie wszystkiego w skupieniu obejrzeć. Z założenia ma to więc być muzeum, do którego się będzie przychodziło po kilka razy i nadal ma zaskakiwać. Główną ideą było zwieńczenie każdego segmentu ekspozycji takim zwornikiem, dioramą, stanowiącą rodzaj stopklatki zatrzymującą w kadrze jakieś wydarzenie z historii – dodał architekt.

Kustosz Muzeum Wojska Polskiego, członek Sądu Konkursowego Jarosław Godlewski podkreślił, że jest zadowolony z wybranego projektu.

– Jeżeli chodzi o kolejne etapy trzeba będzie przeprowadzić negocjacje, następnie będziemy musieli uwzględnić warunki projektantów, oni zaś nasze. Po podpisaniu umowy zaczniemy budować ekspozycję. Zależy nam by projektanci przyjeżdżali do muzeum, poznali eksponaty, by wiedzieli z jaką materią mamy do czynienia i jak z nią pracować – dodał Godlewski.

Sąd Konkursowy obradował w składzie: arch. Ryszard Jurkowski (przewodniczący), Witold Głębowicz (MWP), arch. Marcin Kwietowicz, arch. Szczepan Wroński, Jerzy Kalina (artysta plastyk), prof. Przemysław Krajewski (ASP), prof. Marek Chowaniec (ASP), prof. Mirosław Nagielski (UW), Paweł Żurkowski (MWP), Jarosław Godlewski (MWP). Ogłoszenie wyników odbyło się we środę 18 września w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich.

źródło:

Zobacz więcej