Polskie Towarzystwo Psychiatryczne po akcji sympatyków KO: Oczekujemy wsparcia – nie szyderstwa

„Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi” (fot. Shutterstock/GBALLGIGGSPHOTO)

„Nie świruj, idź na wybory” – profrekwencyjny spot Wojciecha Pszoniaka wielu internautów odebrało jako parodię osób chorych psychicznie. Nie tylko oni. „Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy”– czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Kolejna drwina Koalicji Obywatelskiej i jej sojuszników z chorych psychicznie. Tym razem zrobił to aktor

Wojciech Pszoniak nagrał filmik, który prawdopodobnie ma zachęcać do głosowania w najbliższych wyborach. Na nagraniu aktor parodiuje osobę...

zobacz więcej

W ramach akcji „Nie świruj, idź na wybory” znane osoby m.in. aktorzy oraz anonimowi użytkownicy mediów społecznościowych w krótkich filmikach opatrzonych hasztagiem #nieświrujidźnawybory zachęcają, aby 13 października wziąć udział w wyborach parlamentarnych.

Ostatnio kontrowersje wywołał filmik, w którym wystąpił Wojciech Pszoniak. Wielu internautów odebrało spot jako parodię osób chorych psychicznie.

Jego publikacja zbiegła się z oświadczeniem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który – jak napisano – „przeciwstawia się jakimkolwiek próbom stygmatyzacji – świadomej lub nieświadomej – tych osób. To nie są osoby inne – wszyscy wspólnie tworzymy społeczeństwo” – czytamy.

„Cierpieniu, potrzebom, zmaganiom z problemami życiowymi, których wszyscy doświadczamy należy się szacunek. Dzielenie nas na osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby bez takich zaburzeń jest głęboko nieprawdziwe. Wszyscy możemy znaleźć się wśród potrzebujących pomocy - po stracie osoby bliskiej, utracie pracy, zdarzeniu losowym, w wyniku zachorowania, wraz z wiekiem, lub kiedy nieoczekiwanie pomocy będzie wymagało nasze dziecko. Powielanie okrutnych stereotypów może wtedy utrudniać przezwyciężanie psychicznego kryzysu zdrowotnego” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

„Stanowczo prosimy i apelujemy o rozwagę i poszanowanie godności osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia – nie szyderstwa” – dodano.

źródło:
Zobacz więcej