RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł PO wycofuje wniosek z TK i hejtuje sędziów. Prezes TK: zarzuty posła bezzasadne

Budka uważa, że Trybunał wyznaczył „sędziów-dublerów” (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Budka uważa, że Trybunał wyznaczył „sędziów-dublerów” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Posłowie PO wycofali wniosek do TK o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Stwierdzili, że zostali do tego zmuszeni poprzez wyznaczenie przez TK pięcioosobowego składu z „sędziami-dublerami”, jak się pogardliwie wyrazili. Rozprawa miała się odbyć 19 września.

Budka oskarża PiS. Sam głosował za szybszym przedawnianiem przestępstw gwałtu na małoletnich

– Wierzę, że po wyborach rozliczymy to wszystko, czego wy nie potraficie zrobić – grzmiał w Sejmie Borys Budka w trakcie dyskusji nad projektem...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny musiał odwołać wyznaczoną na 19 września rozprawę w sprawie nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Miało ją rozpatrywać pięciu sędziów pod przewodnictwem wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego. Sędzią sprawozdawcą jest Piotr Pszczółkowski, zaś pozostali członkowie składu to: Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski i Wojciech Sych.

Wnioskujący o zbadanie zgodności nowelizacji z Konstytucją posłowie PO, którzy twierdzili, że zmiany w ustawie prowadzą do upartyjnienia państwa, wycofali swój wniosek. Występujący w ich imieniu poseł Borys Budka twierdził, że zostali do tego zmuszeni poprzez wyznaczenie pięcioosobowego składu.

Prezes Trybunału, Julia Przyłębska, wyjaśniła, że sformułowane przez posła Borysa Budkę zarzuty są bezzasadne. „Skład w sprawie K 6/16 wyznaczony został na podstawie art. 37 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w związku z art. 9 ustawy z dnia 13 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym” – napisała Przyłębska w wydanym w tej sprawie oświadczeniu.

„Po śmierci sędziego Lecha Morawskiego do składu został wyznaczony sędzia Justyn Piskorski, a następnie, po upływie kadencji sędzi Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, w jej miejsce wyznaczony został sędzia Wojciech Sych. Jak zatem Państwo widzicie Prezes TK w żaden sposób nie naruszył obowiązujących w RP przepisów prawa. Zarzuty posła Borysa Budki są również całkowicie bezzasadne w pozostałym zakresie” – czytamy w oświadczeniu.

W sprawie wypowiedział się również szef Gabinetu Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Marcin Koman. – W tej sprawie skład został wyznaczony zgodnie z obowiązującymi w Rzeczpospolitej Polskiej przepisami, do których odsyłamy pana posła Borysa Budkę – oświadczył Koman.

Budka uzasadniając wycofanie wniosku stwierdził, że w składzie orzekającym wyznaczonym do sprawy znajduje się dwóch „sędziów-dublerów”. To pogardliwe sformułowanie zostało rozpowszechnione w opozycyjnych mediach w stosunku do sędziów mianowanych w kończącej się właśnie kadencji Sejmu. Zdaniem opozycji sędziami powinny być osoby wyznaczone przez większość PO-PSL w 2015 r. na podstawie niekonstytucyjnych – jak stwierdził TK – przepisów.

Budka tłumaczy, co Grabiec miał na myśli, gdy mówił o zwrocie 500 plus

„Dopóki budżet będzie deficytowy, dopóty każdy program socjalny będzie na kredyt. A każdy kredyt należy kiedyś spłacić” – oświadczył...

zobacz więcej

Proszony o skomentowanie sprawy poseł PiS Marek Ast wskazał, że w Trybunale Konstytucyjnym nie ma żadnych „sędziów-dublerów”. Ocenił także, że „wnioskodawcy są w błędzie”, ponieważ „zgodnie z przepisami o Trybunale Konstytucyjnym właśnie ta sprawa powinna być rozpatrywana w składzie pięcioosobowym, a nie pełnym”.

Ast zwrócił także uwagę na to, że jeśli posłowie PO chcieli wycofać swój wniosek, powinni byli to zrobić „zdecydowanie wcześniej, a nie w dniu wyznaczonej rozprawy”.

– Myślę, że Platforma Obywatelska wystraszyła się, wniosek skarżący przepisy ustawy o służbę cywilnej też był słabo uzasadniony, wydaje się, że przepisy obowiązującej ustawy o służbie cywilnej absolutnie są konstytucyjne – oświadczył poseł.

Uchwalona 10 grudnia 2015 r. zmiana zakłada, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasły po 30 dniach od jej wejścia w życie, co stało się w początkach 2016 r., chyba że zostały im zaproponowane nowe warunki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej