RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyciekły dane dwóch milionów osób. UODO nakłada gigantyczną karę

W opinii urzędu naruszenie miało „znaczną wagę i poważny charakter” (fot. arch.PAP/Leszek Szymański, zdjęcie ilustracyjne)

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył 2,8 mln zł kary na spółkę Morele.net za niewystarczające zabezpieczenia danych osobowych. W efekcie uchybień wyciekły dane ponad 2 mln osób – poinformował w czwartek wiceprezes UODO Mirosław Sanek.

Milion złotych kary za złamanie RODO

Karę w wys. ponad 943 tys. zł. nałożył na spółkę Urząd Ochrony Danych Osobowych za niespełnienie obowiązku informacyjnego dot. przetwarzania danych...

zobacz więcej

Urząd stwierdził, że naruszenie miało „znaczną wagę i poważny charakter” oraz dotyczyło dużej liczby osób.

W wyniku naruszenia powstało wysokie ryzyko negatywnych skutków dla osób, których dane dostały się w niepowołane ręce. Jako jeden z takich skutków UODO wymienił tzw. kradzież tożsamości.

W decyzji nakładającej karę prezes UODO stwierdził, że spółka naruszyła zapisy rozporządzenia RODO, nie stosując wystarczających środków technicznych ochrony danych osobowych.

Wzięto jednak także pod uwagę okoliczności łagodzące, m.in. podjęcie przez spółkę działań zmierzających do usunięcia naruszenia, współpracę z administratorem oraz fakt, że wcześniej nie dopuściła się ona naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

źródło:

Zobacz więcej