RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Minister środowiska apeluje: Jak najszybciej naprawić kolektor ściekowy

Awaryjny rurociąg na moście pontonowym może zniszczyć zimą kra (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Apeluję do władz Warszawy o to, żeby jak najszybciej w sposób trwały naprawić kolektor – mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk, pytany w PR1 o awarię oczyszczalni ścieków Czajka. Minister wyjaśnił, że rurociąg zastępczy nie zastąpi trwałej naprawy kolektora.

„PO-KO mówi: radni – siedzieć cicho!”. Zablokowano kontrolę oczyszczalni „Czajka”

Komisja Rewizyjna Rady Warszawy nie zgodziła się na przeprowadzenie kontroli w związku z awarią oczyszczalni ścieków Czajka. Awaria spowodowała...

zobacz więcej

Kowalczyk podkreślił, że rurociąg wybudowany na moście pontonowym „nie będzie mógł przetrzymać choćby pływającej kry”.

Czas jaki został do zimy, prezydent Trzaskowski „powinien bardzo intensywnie wykorzystywać”. – Już kilka tygodni minęło i nie ma pomysłu. Jestem zaniepokojony – mówił minister środowiska.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wystąpił do władz stolicy i do wodociągów warszawskich, aby przedstawili plan trwałej naprawy.

Władze miasta ciągle nie wiedzą, co było przyczyną awarii biegnącego pod dnem Wisy kolektora ściekowego. 10 dni temu prezydent Rafał Trzaskowski powiedział, że pierwsze ustalenia będą możliwe dopiero za kilka tygodni.

– Będziemy sprawdzać, czy zawinili projektanci, czy to było w fazie projektowania, czy w fazie koncepcji, czy w fazie wykonania, czy pojawiły się jakieś błędy, jeżeli chodzi o eksploatację. To wszystko badają eksperci i na pewno na końcu będziemy wyciągali z tego wnioski– mówił na antenie Polsat News prezydent Warszawy.

Komentując spowodowany silnym deszczem zwiększony wypływ ścieków z lewobrzeżnej Warszawy minister Henryk Kowalczyk powiedział, że „awaria systemu doprowadzania ścieków do Czajki to nie tylko awaria kolektora, ale również zmieszanie ścieków z wodami opadowymi.

– W momencie, kiedy wystąpią bardzo intensywne deszcze, będzie występowała nadwyżka – tłumaczył Polskim Radiu minister Henryk Kowalczyk.

źródło:

Zobacz więcej