RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kosiniak-Kamysz chce ciepłych posiłków w szkołach. Wcześniej zastępował stołówki cateringiem

Już w 2012 r. posłanka Jadwiga Wiśniewska zwwracała ówczesnemu ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi uwagę na temat ubóstwa i niedożywienia dzieci (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Ciepły dwudaniowy posiłek dla każdego dziecka – to jeden z postulatów lidera ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza na konferencji w Olsztynie. Za rządów PO-PSL, kiedy w gabinecie Donalda Tuska Kosiniak-Kamysz kierował resortem pracy i polityki społecznej, szkolne stołówki były zastępowane cateringiem. Doprowadziło to m.in. do zwolnień personelu szkolnego i pogorszenia sytuacji uczniów.

Sondaż „Wyborczej”: PSL nie wchodzi do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanym liderem sondażu Kantar, zleconego przez „Gazetę Wyborczą”. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować...

zobacz więcej

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w tym roku program „Posiłek w szkole i w domu”, z którego do 2023 r. skorzystać ma około 1,3 mln osób; na szkolne stołówki zostanie przeznaczone 200 mln zł.

Na konferencji podsumowującej miniony rok szkolny w czerwcu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przypomniał, że rząd PO-PSL „doprowadził do tego, że w wielu szkołach nie opłacało się prowadzenie tego typu działań”.

– W wielu szkołach zagościł catering, a lekarze wyraźnie mówią, że zdecydowanie lepszy jest obiad przygotowany na miejscu, a nie odgrzewany i wożony wiele kilometrów dalej – mówił minister.

Już w 2012 r. posłanka Jadwiga Wiśniewska z PiS pytała w interpelacji skierowanej do Władysława Kosiniaka-Kamysza o to, w jaki sposób rząd Donalda Tuska zamierza przeciwdziałać ubóstwu najmłodszych. Wskazywała m.in. na ówczesny raport UNICEF-u, według którego w Polsce było aż 800 tys. głodujących dzieci w wieku między 6. a 12. rokiem życia.

Na program „Posiłek w szkole i w domu” zostanie przeznaczone 2,75 mld zł; obejmie on nie tylko dzieci i uczniów z rodzin w trudnej sytuacji, ale także osoby starsze, niepełnosprawne i o niskich dochodach.

źródło:
Zobacz więcej