RAPORT

Kampania 2020

Kobieta w ciąży zgodziła się na amputację nogi, by uratować dziecko

Obecnie kobieta bierze udział w zawodach sportowych dla niepełnosprawnych (fot. Shutterstock/kittipong053)

Młoda kobieta doświadczyła poważnego wypadku podczas jazdy motocyklem. W szpitalu dowiedziała się, że jest w ciąży. Lekarze powiedzieli jej, że aby chronić nienarodzone dziecko, musi zgodzić się na amputację nogi. Historię 29-letniej Caitlin Conner z Teksasu przytacza brytyjski dziennik „Daily Mail”.

Matka była w stanie wegetatywnym. Dziecko urodziło się 56 dni po śmierci jej mózgu

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim dziewczynka przyszła na świat 56 dni po śmierci mózgu matki. Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w...

zobacz więcej

Dziś Caitlin Conner chodzi na protezie i jest mamą czteroletniej Tinley. W rozmowie z „Daily Mail” kobieta opowiedziała o swoim dramatycznym wypadku, do którego doszło 30 maja 2014 r.

Tego dnia Caitlin i jej były już mąż Jaylon jechali motocyklem w odwiedziny do jego rodziny. W pewnym momencie w ich pojazd uderzył samochód osobowy. Jak się potem okazało, siedząca za kierownicą auta kobieta zmieniała pas, pisząc w tym czasie SMS-a.

– Pamiętam, jak toczyłam się po ziemi, a potem nagle przestałam. Usiadłam i spojrzałam na nogę. Lewa kostka wykręcona była do wewnątrz – opowiada kobieta.

Para została przewieziona do oddzielnych szpitali. Jaylon otrzymał leki przeciwbólowe i wkrótce wrócił do zdrowia. Stan Conner był znacznie poważniejszy. W szpitalu kobieta powiedziała, że starali się z partnerem o dziecko. Gdy się obudziła, dowiedziała się, że jest w czwartym tygodniu ciąży.

– Obudziłam się w nocy, obok mnie siedziała moja rodzina. Próbowałam zrozumieć, ile minęło czasu. Moja lewa noga była w zewnętrznym stabilizatorze. Nagle weszła pielęgniarka i powiedziała: „Och, nie śpisz. Chcemy ci powiedzieć, że jesteś w ciąży” – opowiada Conner.

Okazało się jednak, że noga Conner wymaga szeregu skomplikowanych operacji, które poważnie zagrażają życiu i zdrowiu nienarodzonego dziecka. Powikłania mogło wywołać już samo znieczulenie. Kobieta zdecydowała, że nie będzie próbować ratować nogi. Po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu przeszła amputację poniżej kolana.

– Gdy tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży, uznałam , że muszę zadbać o kogoś innego, dlatego nie skupiłam się na sobie. (…) Moja noga nie definiowała mnie jako osoby, ale dziecko już tak – powiedziała Amerykanka.

Chodzenia na protezie nauczyła się jeszcze w ciąży. Caitlin Conner prowadzi dziś aktywny tryb życia i bierze udział w zawodach sportowych dla niepełnosprawnych.

źródło:
Zobacz więcej