RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Senyszyn pozwana za obrażanie żołnierzy wyklętych. „Ataki się nasilały”

Joanna Senyszyn jest liderką listy KW SLD do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim (fot. arch.PAP/PAP/Marcin Obara)
Joanna Senyszyn jest liderką listy KW SLD do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim (fot. arch.PAP/PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

„Wyrzutki społeczne”, „nieroby”, „frustraci”, „złodzieje”, „gwałciciele” – w taki sposób była europosłanka SLD Joanna Senyszyn wielokrotnie nazywała żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych postanowiło ją pozwać – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Zginęli za marzenia o wolnej Polsce. 73 lata temu komuniści zabili „Inkę” i „Zagończyka”

Dokładnie 73 lata temu, 28 sierpnia 1946 r., wykonano wyroki śmierci na Danucie Siedzikównie „Ince” oraz na podporuczniku Feliksie Selmanowiczu...

zobacz więcej

„Wyklęci to nie żołnierze, a bandy wyrzutków społecznych, nierobów i frustratów czekających na III wojnę światową. Zamordowali 5 tys. cywilów, w tym 187 dzieci, grabili, gwałcili, torturowali, zastraszali Polaków odbudowujących kraj. Ich święto to jawna kpina z obywateli RP. Będzie zniesione” – napisała Senyszyn na Twitterze 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych postanowiło stanąć w obronie swoich przodków. – Sytuacja zmusiła nas do reakcji. Pani Senyszyn wielokrotnie w sposób kłamliwy i skandaliczny wypowiadała się o członkach naszych rodzin, którzy nierzadko w walce o wolność i suwerenność Polski poświęcali życie – powiedział Tadeusz Płużański, historyk, publicysta i syn Tadeusza Płużańskiego, współpracownika rtm. Witolda Pileckiego.

– Mimo wielu ostrzeżeń nie zaprzestała swoich ataków, a nawet można powiedzieć, że one się nasilały. Nie godzimy się na to, gdyż retoryka, którą przedstawia towarzyszka Senyszyn, jest powielaniem komunistycznej propagandy wobec żołnierzy wyklętych – podkreślił.

Dodał również, że w sporze z posłanką Stowarzyszenie wspiera Reduta Dobrego Imienia. – Pozew został złożony już jakiś czas temu jednak dopiero teraz udało nam się skompletować wszystkie dokumenty wymagane przez sąd, takie jak akty urodzenia lub zgonu, co nierzadko było bardzo trudne – dodał Płużański.

Stowarzyszenie domaga się usunięcia oszczerczych postów, przeprosin w mediach społecznościowych oraz zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł.

„GPC” przypomina, że to już druga próba pociągnięcia do odpowiedzialności Senyszyn za oszczerstwa wobec antykomunistycznego podziemia. Wcześniej Stowarzyszenie złożyło zawiadomienie w sprawie wpisów lewicowej polityk, ale prokuratura jednak uznała, że szkodliwość społeczna czynu jest niska i nie wszczęła postępowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej