RAPORT

Kampania 2020

Ambasador apeluje do Polaków w Wielkiej Brytanii: Rozważcie powrót

W Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków (fot. Pexels)

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w rozmowie z radiem BBC 4 zaapelował do mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków, by zadbali o uzyskanie statusu osoby osiedlonej – lub rozważyli powrót do Polski.

Gotował dla królowej. Polski szef kuchni nie dostał prawa stałego pobytu w Wlk. Brytanii

Mistrz kuchni Damian Wawrzyniak gotował dla rodziny królewskiej i występował w brytyjskich programach . Pomimo tego odmówiono mu prawa stałego...

zobacz więcej

Ambasador Rzegocki w poniedziałek napisał list, w którym wyraził zaniepokojenie niskim – wynoszącym ok. 27 proc. – odsetkiem osób, które złożyły wniosek o przyznanie im statusu osoby osiedlonej (settled status). Uzyskanie tego statusu jest wymogiem legalnego przebywania w Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej.

W liście tym dyplomata zachęcił też do „poważnego rozważenia powrotu do Ojczyzny”, podkreślając, że „szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju”.

List ambasadora odbił się szerokim echem w brytyjskich mediach, które jednak eksponowały przede wszystkim jego ostatni akapit, czyli ten zachęcający do rozważenia powrotu do kraju. Zarówno o niski odsetek osób osiedlonych, jak i apel o powrót ambasadora Rzegockiego pytano podczas rozmowy na antenie emitowanego w stacji BBC 4 programu „Today”.

– Jestem tym (niskim odsetkiem złożonych wniosków – przyp. red.) zaniepokojony, dlatego też wezwałem polskich obywateli w Wielkiej Brytanii do działania i zwróciłem się do nich, by się zarejestrowali, wystąpili o status osoby osiedlonej – albo po prostu rozważyli powrót do Polski – wyjaśnił Rzegocki.

Lepsze możliwości

Wyjaśnił, że ponieważ ta organizowana przez ambasadę kampania informacyjna dopiero się zaczęła, na razie nie można jeszcze mówić o reakcjach na jego list.

Co najmniej 40 proc. nieletnich migrantów w Niemczech to dorośli

Trafiający do Niemiec migranci zaniżają w dokumentach azylowych wiek, by korzystać z przywilejów, jakimi cieszą się nieletni. Przeprowadzone przez...

zobacz więcej

Zapytany o kwestię powrotów do Polski podkreślił, że jej gospodarka się nieustannie rozwija i stwarza coraz lepsze możliwości, poziom życia jest wyższy niż było to jeszcze 5-10 lat temu, więc są to świetnie okoliczności do powrotu.

– To było jednym z naszych marzeń, że indywidualne osoby będą decydować, gdzie chcą mieszkać. Sądzę, że obecnie jest możliwe osiągnięcie swoich celów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce – powiedział ambasador.

Rzegocki przekonywał, że jego obowiązkiem jako ambasadora jest mówienie rodakom o możliwości powrotu.

Jeśli chodzi o składanie wniosków o status osoby osiedlonej, ambasador powiedział, że z jednej strony jest jeszcze dużo czasu, ale z drugiej – ze względu na całą niepewność związaną z brexitem, lepiej ten status uzyskać wcześniej.

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że musi się zarejestrować, jako że mieszkają tu od wielu lat, od pokoleń czy od II wojny światowej i nawet jeśli mają status rezydenta, też muszą się zarejestrować – mówił ambasador.

Zwrócił też uwagę, że część osób wskazuje na kłopoty z procedurą rejestracyjną, na co zresztą narzekają także obywatele innych krajów Unii Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej