RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jarosław Kaczyński odwiedził grób pary prezydenckiej na Wawelu

Jarosław Kaczyński odwiedza grób pary prezydenckiej 18. dnia każdego miesiąca (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedził grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Towarzyszył mu m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda: Lech Kaczyński chciałby, żebyśmy robili dla Polski jak najwięcej

– Pan prezydent chciałby, żebyśmy robili do Polski niestrudzenie jak najwięcej i staramy się to robić - powiedział Andrzej Duda po mszy św. w 70....

zobacz więcej

Lider PiS przyjechał do Krakowa już po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego. Oprócz szefa rządu towarzyszyli mu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz szef KPRM Michał Dworczyk

Obecni byli także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, posłanka Małgorzata Wassermann, szef komitetu wykonawczego PiS, pełnomocnik wyborczy KW PiS Krzysztof Sobolewski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W krypcie św. Leonarda odprawiona została msza św., a przy sarkofagu złożono kwiaty.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, razem z 94 innymi osobami. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają).

źródło:

Zobacz więcej