Premier: Państwo i przedsiębiorcy jadą na jednym wózku

Premier podkreślał, że sukces przedsiębiorców musi wiązać się ze wzrostem ich produktywności oraz konkurencyjności (fot, Shutterstock/Dima Sidelnikov)

– Tworząc właściwe warunki społeczne, odpowiednie warunki podażowe i popytowe oraz regulacje, stworzyliśmy dobre perspektywy wzrostu gospodarczego na kolejne lata – mówił w Katowicach do przedsiębiorców premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki do przedsiębiorców: Liczba stron ustaw spadła o połowę

W 2018 roku, po raz pierwszy, ilość stron ustaw spadła – powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z przedsiębiorcami i dodał, że spadła...

zobacz więcej

Morawiecki wskazał, że wsparcie instytucji państwowych jest we współczesnym świecie niezbędnym elementem otoczenia gospodarczego i warunkiem powodzenia w niemal wszystkich sektorach gospodarki.

Szef rządu, który w zbliżających się wyborach do Sejmu kandyduje z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu katowickim, spotkał się z przedsiębiorcami i członkami Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Opisując w wystąpieniu podejście obecnego rządu do polityki gospodarczej, mającej służyć polskim przedsiębiorcom, premier deklarował, że u jego źródeł stoi przeświadczenie, że państwo i przedsiębiorcy „jadą na jednym wózku” i że sukces odnoszony przez przedsiębiorców w kraju i za granicami musi wiązać się ze wzrostem ich produktywności oraz konkurencyjności, czyli „z podażową stroną gospodarki narodowej”.

Jak zaznaczył, chociaż można hołdować teoriom neoliberalnym, „mają one krótkie nogi”, szczególnie w demokracji, która, jak zaznaczył, mimo potężnych „mało demokratycznych” konkurentów, jest najlepszym systemem, służącym również gospodarce, nie tylko człowiekowi.

Zapewnił, że nie zna państwa, które odniosłoby znaczny sukces gospodarczy, a nie korzystałoby z wzajemnej symbiozy między państwem, jego agendami i instytucjami a przedsiębiorcami. Za fałszywe uznał przy tym neoliberalne opinie, że państwo powinno być „tylko nocnym stróżem”.

– Te mity III RP, że kapitał nie ma narodowości, że państwo nie jest do niczego potrzebne, a podatki to haracz i powinny być wyeliminowane, są mitami, które nie służyły przedsiębiorcom. De facto powodowały, że przedsiębiorcy często działali w otoczeniu trudnym, wrogim – mówił premier.

Mateusz Morawiecki „Człowiekiem Roku” Forum Ekonomicznego w Krynicy

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę Człowieka Roku XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Nazwisko laureata ogłoszono podczas...

zobacz więcej

– Spójrzcie państwo na wsparcie instytucji państwowych, samorządowych, jako na niezbędny element otoczenia gospodarczego, który w nowoczesnym, bardzo skomplikowanym świecie, wręcz gąszczu zależności gospodarczych, krajowych, a w szczególności międzynarodowych, jest warunkiem sine qua non powodzenia prawie wszystkich sektorów gospodarki narodowej – zaapelował.

Jak ocenił, podstawowe funkcje państwa „zaczęły w końcu funkcjonować” i „zapewniają pewien zestaw warunków wstępnych poważnego państwa”, bez którego „realnie rzecz ujmując trudne byłoby funkcjonowanie przedsiębiorców na dłuższą metę”.

– Jedziemy na jednym wózku, płyniemy jedną łodzią. Ważne, aby dobrze rozpoznawać mechanizmy funkcjonujące w dzisiejszym skomplikowanym, zglobalizowanym świecie i szukać najlepszych rozwiązań dla was, dla przedsiębiorców, abyście mogli jak najlepiej się rozwijać, bo wraz z wami jak najlepiej, jak do tej pory, będzie się rozwijać gospodarka polska –konkludował szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej