RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ogromny majątek został rozkradziony, sprywatyzowany często za bezcen”

– Polski Holding Spożywczy ma pomóc rolnikom. Powstaje z resztek majątku państwowego takich firm, jak Krajowa Spółka Cyfrowa, Elewar, trochę rynków hurtowych i 40 gospodarstw Skarbu Państwa. To niedużo. Mieliśmy ogromny majątek, ale został rozkradziony, sprywatyzowany, często za bezcen. A rolnicy stali się wyłącznie dostarczycielami surowca, który nigdzie na świecie się za bardzo nie opłaca – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, komentując w programie „O co chodzi” powstanie podmiotu, który ma zagospodarowywać polską żywność.

Ardanowski: Wprowadzone zmiany dedykujemy każdej grupie rolników

– Zmiany, które wprowadziliśmy są dedykowane właściwie każdej grupie rolników. Te w zakresie handlu detalicznego są chyba najlepsze w Europie –...

zobacz więcej

Polski Holding Spożywczy ma być, według założeń ministerstwa rolnictwa, „spółką celową, powołaną przez premiera, która dysponując środkami państwowymi będzie wspierała różne podmioty w realizacji tych działań, z punktu widzenia interesu polityki państwa ważne”.

Holding ma wspierać przede wszystkim „podmioty o różnej formie prawnej, przede wszystkim prywatnej, które mają pomagać na rynku”.

Jak mówił Jan Krzysztof Ardanowski, „Polski Holding Spożywczy powstaje z resztek majątku państwowego takich firm, jak Krajowa Spółka Cyfrowa, Elewar, trochę rynków hurtowych i 40 gospodarstw Skarbu Państwa”.

– To jest niedużo. Mieliśmy ogromny majątek, ale został rozkradziony, sprywatyzowany często za bezcen. A rolnicy stali się wyłącznie dostarczycielami surowca, który nigdzie na świecie się za bardzo nie opłaca. Przede wszystkim ta spółka ma otrzymać nie gotówkę, ale majątek Skarbu Państwa, którym dysponuje rząd – mówił Ardanowski.


Bazą holdingu spożywczego ma być Krajowa Spółką Cukrowa, która „ de facto jest już holdingiem, bo ma swoje zakłady z różnych branż”. Minister stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już dokapitalizowanie PHG kwotą 200 mln zł, nie wykluczając kolejnych transz.

źródło:
Zobacz więcej