RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jest lista najbogatszych Niemców. Założyciel Lidla przed rodziną Porsche

Majątek tysiąca najbogatszych Niemców w porównaniu z 2018 rokiem wzrósł o 3,3 proc. (fot. REUTERS/Arnd Wiegmann/Denis Balibouse)

W Niemczech w 2019 r. było 259 miliarderów, a najbogatszym z nich jest Dieter Schwarz, twórca Grupy Schwarz zarządzającej sieciami supermarketów Lidl i Kaufland – wynika z najnowszego zestawienia tysiąca najbardziej zamożnych Niemców, opublikowanego przez magazyn „Bilanz”. Na podium także dwie rodziny: jedna prowadząca sklepy Aldi Nord, druga – koncerny samochodowe Porsche i Volkswagen.

Nie żyje 10-latek sparaliżowany po zjedzeniu burgera z Lidla

Od 2011 roku Nolan Moittie nie mógł chodzić, mówić ani jeść po tym, jak został sparaliżowany i upośledzony po zjedzeniu mięsa z Lidla. Chłopiec...

zobacz więcej

Fortuna 79-letniego Schwarza jest warta ok. 41,5 mld euro – więcej pieniędzy w nowożytnej historii nie zarobił dotychczas żaden z jego rodaków.

Firma, do której należą – prowadzone także w Polsce – sklepy sieci Lidl i Kaufland wykazuje się rocznymi przychodami w wysokości 104 mld euro i nadal jest największym przedsiębiorstwem rodzinnym w Niemczech.

Co ciekawe, majątek tysiąca najbogatszych Niemców wynosi 1053 mld euro – to wzrost o 3,3 proc. względem zeszłego roku.

Na podium najbogatszych Niemców znalazły się także ex aequo dwie rodziny: Theo Albrechta Jr., kontrolująca sieć dyskontów Aldi Nord oraz rodzina Wolfganga Porsche, zarządzająca koncernami samochodowymi Volkswagen i Porsche. Każdą z fortun wyceniono na 18 mld euro.

Tuż za podium znaleźli się kolejno: rodzina Reimann, z majątkiem 16,25 mld euro – właściciele firm Reckitt Benckiser i Wella; Susanne Klatten, 15,3 mld euro – współwłaścicielka BMW i firmy farmaceutycznej Altana; Georg Schaeffler, 14,9 mld euro – właściciel koncernu Schaeffler; Stefan Quandt, 13,8 mld euro – współwłaściciel BMW; rodzina Karla Albrechta Jr. – współwłaściciele sklepów Aldi Sud.

Pierwszą dziesiątkę zamykają także: uplasowana na dziewiątym miejscu rodzina kolejnych współwłaścicieli sklepów Aldi Sud rodzina Heister z majątkiem 13,5 mld euro, z kolei dziesiątą pozycję – z fortuną wycenioną na 11,6 mld euro – zajął Hasso Plattner, współwłaściciel firmy SAP.

źródło:
Zobacz więcej