RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Robert O'Brien został doradcą ds. bezpieczeństwa USA

O'Briena popiera szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo (fot. Michael Campanella/Getty Images)

Prezydent Donald Trump poinformował w środę na Twitterze, że mianował byłego negocjatora ds. zakładników, ambasadora Roberta O'Briena, nowym doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Trump szuka następcy Boltona. Jest pięciu kandydatów

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że bierze pod uwagę pięć nazwisk do obsady stanowiska doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. We...

zobacz więcej

„Pracowałem długo i ciężko z Robertem. Będzie robił dobrą robotę!” – napisał prezydent. Tydzień wcześniej Trump zwolnił z tej funkcji „jastrzębia polityki zagranicznej” Johna Boltona ze względu na – jak napisał – liczne różnice zdań dotyczące polityki bezpieczeństwa.

Robert O'Brien będzie czwartym doradcą do spraw bezpieczeństwa Trumpa od początku kadencji prezydenta. Przed Boltonem, który objął tę funkcję w marcu 2018 r., doradcami do spraw bezpieczeństwa byli: Michael Flynn i H.R. McMaster.

O'Brien jest prawnikiem, wspólnikiem założycielem kancelarii Larson O'Brien z siedzibą w Los Angeles. Wielokrotnie uczestniczył w słynnych procesach, ale jest też od dawna uznawany za jednego z republikańskich ekspertów od polityki zagranicznej, jak pisze dziennik „The Hill”.

Pracował dla administracji prezydenta George'a Busha i pełnił kilka funkcji w Departamencie Stanu, należał do amerykańskiej delegacji na Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., a w 2015 r. był – jako przedstawiciel International Republican Institute (IRI), waszyngtońskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz demokracji – obserwatorem ukraińskich wyborów parlamentarnych.

W 2016 r. wydał książkę „While America Slept: Restoring American Leadership to a World in Crisis” (Podczas gdy Ameryka spała: przywracanie amerykańskiego przywództwa światu pogrążonemu w kryzysie), która została dobrze przyjęta przez wpływowy think tank – Radę Stosunków Zagranicznych (CFR), jak podaje „The Hill”.

„Wracaj do domu jak najszybciej”. Trump tweetuje, że raper wraca do USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oznajmił w piątek na Twitterze, że raper A$AP Rocky, oskarżony w Szwecji o pobicie nastolatka, po...

zobacz więcej

O'Briena popiera szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Sam prezydent rozważał w 2017 r. nominowanie O'Briena na stanowisko sekretarza ds. marynarki wojennej w Pentagonie.

W lipcu Trump wysłał go do Szwecji, by przyglądał się procesowi amerykańskiego rapera Rakima Mayersa, znanego jako A$AP Rocky. Prezydent chciał ręczyć za jego uczciwość i domagał się od szefa szwedzkiego rządu interwencji w sprawie Rocky'ego.

Nominacja na stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego, w przeciwieństwie do desygnowania innych członków gabinetu, nie musi być zatwierdzona przez Senat.

źródło:

Zobacz więcej