RAPORT

Kampania 2020

Prezydent Duda: Musimy jak najszerzej propagować naszą prawdę

– Historia ma fundamentalne znaczenie wspólnototwórcze oraz państwowotwórcze; nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w Lublinie podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Duda: Mam nadzieję, że nikt więcej nie będzie próbował fałszować historii

– II wojna światowa rozpoczęła się od hitlerowsko-sowieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. na podstawie ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow....

zobacz więcej

– Historia ma fundamentalne znaczenie wspólnototwórcze, historia ma fundamentalne znaczenie państwowotwórcze – oświadczył prezydent podczas uroczystości.

W jego przekonaniu „nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj – dumnej, kroczącej pod biało-czerwonymi sztandarami w Marszu Niepodległości 11 listopada, w setną rocznicę jej odzyskania przez Polskę, gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia”.

– Kształcenia kolejnych także i pokoleń historyków na polskich uczelniach. Tych, którzy wykonują tą najbardziej fundamentalną pracę - idą do szkoły podstawowej czy liceum czy innej i uczą młodzież tego, co w naszej historii ważne, tego, co powinno być mocno zapamiętane po to, żeby wiedzieć, jaka ta historia była i po to, żeby wiedzieć, gdzie w tej historii można spokojnie ocenić, że np. popełniono błędy – powiedział Duda.


Prezydent Duda: Trzeba z historii wyprowadzać wnioski na przyszłość

Prezydent Duda: II wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej

II wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej – powiedział o zbombardowaniu 1 września 1939 r. Wielunia prezydent Polski Andrzej Duda podczas...

zobacz więcej

„Musimy jak najszerzej propagować naszą prawdę”

– Musimy jak najszerzej propagować naszą prawdę; to jest wielkie państwa zadanie, myśleć o tej prawdzie, ale także zastanawiać się nad tym, w jaki sposób podawać ją, by była jak najbardziej przystępna – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że z szacunkiem pochyla przed środowiskiem polskich historyków. – Wykonujecie państwo wspaniałe dzieło, za które jestem ogromnie wdzięczny – dodał.

Zwrócił uwagę, że w jednym z dokumentów zjazdu jest mowa o e-historii. – „To be i or not to be” – bardzo dobre pytanie. Kto wie, czy nie należy go rozumieć szeroko - albo być „i”, albo w ogóle nie być. Kto wie, czy taka właśnie nie jest przyszłość – zastanawiał się prezydent.

– Jeżeli miałbym o tej kwestii dyskutować, powiedziałbym: tak, myślę, że internet i ta powszechność w związku z tym dostępu do informacji, która jest dzisiaj i która jest coraz szersza, jest właśnie jednym z elementów tego wielkiego sukcesu propagowania historii, także i czegoś, co nazywa się polityką historyczną, do której także mam tą niezwykłą możliwość, że mogę się przyczyniać – mówił Duda.

Według niego to jest właśnie przyszłość – „możliwość bardzo szerokiego dostępu do wiedzy”. – To jest także i ogromna szansa – pokazywania młodzieży, ale przede wszystkim także i pokazywania światu naszej historii światu takiej, jaka ona była. To jest wielka szansa, którą musimy wykorzystać dlatego, że stało się wiele złego, wyrządzono nam wiele złego, jeśli chodzi o nieprawdę historyczną" – przekonywał prezydent.

W tym kontekście przypomniał sformułowanie „polskie obozy śmierci” – jak ocenił – „dramatyczne” z punktu widzenia naszego kraju. – Musimy z tym konsekwentnie walczyć, ale musimy także jak najszerzej propagować naszą prawdę. To jest wielkie państwa zadanie, myśleć o tej prawdzie, ale także zastanawiać się nad tym, w jaki sposób podawać ją, by była jak najbardziej przystępna, by w możliwie najlepszy sposób trafiała do adresatów, czyli do wszystkich – wskazywał.

Zaapelował, by właśnie te tematy stały się przedmiotem dyskusji podczas zjazdu. – One są niezwykle ważne dla naszej przyszłości – zaznaczył.

Andrzej Duda podziękował historykom za wszystko, co czynią dla Polski. – Jak wiecie: „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Mogę śmiało dzisiaj powiedzieć, że pod tym względem polscy historycy są jedną z najpiękniejszych naszych grup społecznych – zaznaczył.


XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich z udziałem prezydenta Dudy

źródło:
Zobacz więcej