RAPORT

Kampania 2020

Premier w Rumunii: Jesteśmy otwarci na wspólne projekty w zakresie energetyki

– Polskę i Rumunię łączy podobne stanowisko w sprawie energetyki i ram budżetowych UE oraz projektów infrastrukturalnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę, po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych.

Kryzys rządowy w Rumunii. Koalicjant przeszedł do opozycji

Rumuńska koalicja rządowa, kierowana przez Partię Socjaldemokratyczną (PSD), utraciła większość parlamentarną, gdy do opozycji przeszło ugrupowanie...

zobacz więcej

Morawiecki spotkał się z premier Rumunii Vioricą Dancilą. Po tym spotkaniu szef polskiego rządu podziękował stronie rumuńskiej za przygotowanie wystawy z okazji 100-lecia stosunków polsko-rumuńskich. Jak podkreślił, nawet w czasach „dużo trudniejszych niż dzisiaj” Polska i Rumunia były bardzo bliskimi partnerami.

Przypomniał też czas, gdy polskie władze, by utrzymać ciągłość państwa polskiego, znalazły się na uchodźstwie, a przystankiem na ich drodze była właśnie Rumunia; dodał, że polski rząd gościł tam 80 lat temu.

Morawiecki podkreślił też, że to, co w przeszłości tak bardzo mocno łączyło oba kraje, również i dziś jest ważnym wspomnieniem i „buduje braterstwo wspólnej historii i dzisiejszych problemów”.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o kwestie współczesne, to z premier Rumunii „właściwie we wszystkich sprawach” miał „bardzo podobne, jeśli nie jednolite zdanie”.Premier Morawiecki w Bukareszcie. Weźmie udział w konsultacjach międzyrządowych

„Polska mogła być środkowoeuropejskim hubem w dystrybucji gazu”

Jeśli chodzi o energetykę - podkreślał Morawiecki – „Rumunia odkrywa nowe depozyty gazu ziemnego na szelfie Morza Czarnego i blisko wybrzeża, także na lądzie, mając jednocześnie zasoby, które będą w stanie zapewnić zaopatrzenie w gaz Europy Środkowej”.

– My także budujemy infrastrukturę do tego, by Polska mogła być takim środkowoeuropejskim hubem w dystrybucji gazu; budujemy interkonektor na Słowację, przez Węgry do Rumunii, zwiększając bezpieczeństwo całej Europy Środkowej – zaznaczył Morawiecki. Jak dodał, Polska jest w tej dziedzinie otwarta na partnerstwo i wspólne projekty.Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe w Bukareszcie

Unijni premierzy podpisali w Warszawie ważną deklarację

„Rządy wszystkich państw członkowskich muszą uczestniczyć w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej, na takiej samej zasadzie oraz w duchu lojalnej...

zobacz więcej

Wspólne projekty infrastrukturalne

Morawiecki zaznaczył, że Polskę i Rumunię łączą też projekty infrastrukturalne, a oba kraje uzgodniły też bardzo daleko idącą współpracę w sprawie podstawowych wyzwań na polu europejskim – w polityce klimatycznej, budżetowej, wieloletnich ramach finansowych, polityce przemysłowej i kwestiach konkurencyjności.

– Na naszej sesji wspólnej omawialiśmy szeroko kwestię konkurencyjności naszych gospodarek w kontekście również wykonywania zapisów traktowych traktatu UE, np. swobody świadczenia usług, która jest cały czas jeszcze nie do końca respektowana i wykonywana w ramach UE. Toteż dobrze widać na tym przykładzie, jak bogate państwa zachodniej Europy korzystają z dostępu do rynku rumuńskiego i polskiego, korzystają z siły naszych bardzo utalentowanych pracowników, z naszych ludzi, naszych talentów, otwarcia rynków – mówił premier.

Morawiecki zaznaczył, że chciałby, aby doszło do otwarcia rynków usług rynków zachodnich, a „nie promowania rozwiązań o charakterze protekcjonistycznym, jak np. pakiet mobilności, który mógłby się nazywać pakietem antymobilności”.

Wyłom w polityce Unii? Premier Rumunii zamierza przenieść ambasadę do Jerozolimy

Rumunia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zamierza przenieść swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy – zapowiedziała rumuńska premier...

zobacz więcej

Premier Rumunii: Polska jest strategicznym partnerem i sojusznikiem

– Polska jest naszym przyjacielem, strategicznym partnerem i sojusznikiem – oświadczyła premier Rumunii Viorica Dancila po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, którym przewodniczyła wraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

Podczas wspólnej konferencji prasowej obojga szefów rządów Dancila powiedziała, że „Polska jest bliskim przyjacielem, strategicznym partnerem jak również godnym zaufania sojusznikiem dla Rumunii”. – Dzisiejsze konsultacje pozwoliły na nakreślenie i odnotowanie postępów we współpracy między naszymi krajami i ustalenie punktów dla przyszłej współpracy – mówiła.

Dancila dodała też, że z zadowoleniem przyjęła podpisanie szeregu memorandów w takich dziedzinach, „które są o szczególnym znaczeniu dla rozwoju naszych krajów”. Wskazała tu na infrastrukturę, transport, energię, komunikację, cyfryzację, przedsiębiorczość czy zarządzanie funduszami europejskimi.

– W ramach dyskusji ustaliliśmy wzmocnienie partnerstwa strategicznego oraz dynamicznego wszechstronnego i złożonego dialogu politycznego we wszystkich dziedzinach – mówiła rumuńska premier.Premier: chcemy w UE więcej procedur demokratycznych, zmniejszenia nierówności

„Można zwiększyć współpracę gospodarczą i branżową”

Premier Rumunii dodała, że podczas spotkania podkreślono „obiecującą perspektywę współpracy gospodarczej”, jeśli chodzi o wymianę handlową. – Cieszy nas to, że biznesmeni z Polski zwiększają inwestycje w naszym kraju. Z kolei inwestorzy rumuńscy przejawiają zwiększone zainteresowanie rynkiem polskim – wskazała.

Dancila zapewniła, iż jest przekonana, że można zwiększyć współpracę gospodarczą i branżową, "by doszła ona do poziomu, który mamy w zakresie bezpieczeństwa, gdzie mamy współpracę w zakresie flanki wschodniej NATO".

Poinformowała, że podczas spotkania poruszono też tematykę europejską. "Chcemy współpracować ściśle na podstawie wizji, stanowisk i podejść, które są zbieżne. Chcemy mieć wspólne podejście do takich tematów jak brexit, wieloletnie ramy finansowe, polityka spójności i wspólna polityka rolna" - oświadczyła.


Współpraca w ramach NATO i UE tematem polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych

Putin: Amerykańskie rakiety w Rumunii i Polsce mogą zagrażać Rosji

Przeprowadzenie przez USA testu lądowej wersji rakiety Tomahawk, którą można wystrzeliwać z systemów rozmieszczonych w Rumunii i systemów, które...

zobacz więcej

Współpraca na szczeblu regionalnym

Według premier omówiono też znaczenie współpracy na szczeblu regionalnym m.in. w zakresie inicjatywy Trójmorza. – Uznaliśmy, że należy zbadać nowe możliwości współpracy, które również uwzględniałyby konieczność pragmatycznego podejścia i wygenerowanie wartości dodanej – mówiła.

Dancila zadeklarowała też, że jej kraj będzie kontynuował współpracę z Polską w celu wzmocnienia projektu europejskiego. – Jestem przekonana, że Rumunia i Polska będą kontynuowały współpracę na szczeblu regionalnym, aby wzmocnić swój wkład w region, na szczeblu całej UE jak również NATO – powiedziała.

– Ten konstruktywny dialog i podejście, które przejawiły dzisiaj nasze delegacje, na pewno doprowadzą do wzmocnienia dwustronnych stosunków gospodarczych i politycznych, wzmocnią aspekty, które dotyczą polityk europejskich, jak również (doprowadzą) do wzmocnienia naszego wspólnego zaangażowania w politykę na szczeblu europejskim – oceniła Dancila.Prezydent: Mam nadzieję, że szczyt B9 będzie miał charakter decyzyjny

źródło:
Zobacz więcej