Prof. Nalaskowski wraca do pracy. Rektor uczelni zaleca mu jednak „większą roztropność”

Postępowanie wyjaśniające w sprawie prof. Nalaskowskiego ma być nadal kontynuowane przez władze toruńskiej uczelni (fot. pl.wikipedia.org)

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn uwzględnił odwołanie prof. Aleksandra Nalaskowskiego i podjął decyzję o przywróceniu go w prawach i obowiązkach wykładowcy uczelni. Pedagog został zawieszony tydzień temu za krytyczny wobec środowisk LGBT felieton. Jako pierwsi o przywróceniu do pracy prof. Nalaskowskiego poinformowali reporterzy programu „Alarm!”.

Prof. Nalaskowski: Jestem nietolerancyjny dla świństw. Doktrynę LGBT wolno krytykować

– Jestem nietolerancyjny dla tego co widzę na takich marszach. Jestem nietolerancyjny dla obsceniów, dla świństw, dla pokazywanych zza kordonu...

zobacz więcej

Obaj naukowcy spotkali się w środę i rozmawiali o „kwestiach dot. dobra Uniwersytetu i jego pracowników” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej toruńskiego uczelni.

„Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania (złożonego przez pełnomocnika zawieszonego wykładowcy – red.), jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych” – czytamy dalej.

Nadal ma być jednak kontynuowane postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Przypomnijmy – 11 września prof. Nalaskowski został zawieszony, ponieważ rektor uczelni uznał, że pedagog mógł dopuścić się postępowania niegodnego nauczyciela akademickiego. Chodzi o artykuł wykładowcy pt. „Wędrowni gwałciciele”, opublikowany na łamach tygodnika „Sieci”. Poruszał w nim temat agresywnej retoryki środowisk LGBT wobec tradycyjnych wartości.

Przeciwko zawieszeniu naukowcy protestowali m.in. przedstawiciele Centrum Życia i Rodziny, prowadząc akcję pt. „Murem za profesorem Nalaskowskim. Zastrzeżenia wobec nałożonych na niego sankcji wyrażali także politycy: szef KPRM Michał Dworczyk oraz wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

W środę w programie „Alarm!” reporterzy przypomną historię także innych osób życia publicznego, które za krytyczne podejście do środowisk LGBT były szykanowane i hejtowane, a często – zawieszane lub wyrzucane z pracy. W odcinku m.in. o prof. Nalaskowskim, ale także: windsurferce Zofii Klepackiej czy aktorach Jarosławie Jakimowiczu i Redbadzie Klynstra-Komarnickim. „Alarm!” już o 20:10 na antenie TVP1.

źródło:
Zobacz więcej