RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent: SprzątaMY Las. Dołącz do nas

Andrzej Duda zainicjował akcję w ramach „Sprzątania Świata” (fot. TT/Kancelaria Prezydenta)
Andrzej Duda zainicjował akcję w ramach „Sprzątania Świata” (fot. TT/Kancelaria Prezydenta)

– W piątek, 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, my będziemy sprzątać las. Dołącz do nas! – zaprasza na opublikowanym w sieci filmie prezydent RP. W ramach „Sprzątania Świata” Andrzej Duda zainicjował akcję „SprzątaMy Las”.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zainaugurują akcję „SprzątaMY Las” w Puszczy Białej w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka). Wspólnie z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzątają fragment kompleksu.

W akcji można uczestniczyć na terenie całej Polski. W każdym z 430 nadleśnictw na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Na stronie Lasów Państwowych znajduje się interaktywna mapa, aby łatwo odnaleźć najbliższe biuro nadleśnictwa i poznać szczegóły akcji. Dla osób, które chciałyby pomagać częściej, leśnicy przygotowali akcję #zabierz5zlasu. Lasy Państwowe zwracają uwagę, że śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów po lesie. Są także śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie.

Leśnicy dodają, że mimo regularnego sprzątania lasów, kolejne śmieci ciągle do nich trafiają. W zeszłym roku leśnicy wywieźli z lasów 109 tys. m sześc. śmieci, które mogłyby się zmieścić w tysiącu wagonów kolejowych. Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydają rocznie ok. 20 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej