RAPORT

Kampania 2020

Co najmniej 40 proc. nieletnich migrantów w Niemczech to dorośli

Ubiegający się o azyl w Niemczech dorośli migranci często podają się za nieletnich (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Trafiający do Niemiec migranci zaniżają w dokumentach azylowych wiek, by korzystać z przywilejów, jakimi cieszą się nieletni. Przeprowadzone przez Instytut Medycyny Sądowej w Münster badania kontrole dowodzą, że nie mniej niż 40 proc. migrantów podających się za osoby nieletnie to dorośli.

W Niemczech o migrantach lepiej nie rozmawiać. Jakie są inne tematy tabu?

Niemcy jak ognia unikają niektórych tematów w rozmowach, nawet prywatnych. Według przeprowadzonych badań na pierwszym miejscu znalazł temat...

zobacz więcej

Nieletnim migrantom, którzy w Niemczech nie mają opiekunów, przysługują specjalne zasady pobytu. Mogą liczyć na oddzielne zamieszkanie, zakwaterowanie u krewnych lub w rodzinach zastępczych. Dostają na utrzymanie 5. tys. euro. Za ich pobyt płacą władze federalne i lokalne.

Eksperci medycy sądowej na zlecenie niemieckich sądów i urzędów zajmujących się młodzieżą zbadali nieletnich migrantów. Wynika z nich, że nie mniej niż 40 proc. rzekomo nieletnich to dorośli.

– Wśród pozostałych 60 proc. mogą także znajdować się uchodźcy pełnoletni, ale nie udało nam się tego udowodnić jednoznacznie – mówi profesor medycyny sądowej Andreas Schmeling.

Wyniki tych badań jeszcze przed opublikowaniem całego raportu podało na swych stronach internetowych niemieckie czasopismo „Focus”. Naukowcy z Münster sprawdzili 600 osób, które podawały w zaświadczeniach o wieku w latach 2007-18, że są nieletnie. Dotyczyło to głównie mężczyzn z Afganistanu, Gwinei, Algierii i Erytrei.

Naukowcy zastosowali kilka metod: badanie ogólne, specjalne badanie stomatologiczne, rentgen szczęki i ręki oraz badanie radiologiczne obojczyka.

W zeszłym roku liczba uchodźców małoletnich bez opieki, którymi zajmowały się urzędy ds. młodzieży, wynosiła 12,2 tys., rok wcześniej było ich dwukrotnie w więcej (22,5 tys.), a w 2016 r. aż 45 tys.

źródło:
Zobacz więcej