RAPORT

Kampania 2020

Dymisja szefa ukraińskiego IPN. W Polsce był uważany za apologetę OUN-UPA

Wiatrowycz był szefem instytucji od 2014 roku (fot. arch.PAP/Ukrinform)

Rząd Ukrainy zwolnił ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowego tego kraju Wołodymyra Wiatrowycza, uważanego za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej,a w Polsce uznawanego za apologetę działalności OUN-UPA.

IPN wspólnie z MEN o nowych propozycjach na lekcje historii

Teka edukacyjna „Sowiecka agresja i okupacja Polski 1939-41” to jedna z nowych propozycji dla szkół, które Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z...

zobacz więcej

Wiatrowycz poinformował o zwolnieniu w środę na swoim Facebooku. Jak oświadczył, w ciągu trwającej od 2014 roku kadencji zdołał zrealizować większość postawionych sobie celów.

„Uzyskałem od premiera Ołeksija Honczaruka zapewnienie, że nie zważając na zmianę na stanowisku prezesa, Instytut zachowa status organu władzy oraz instrumentu polityki pamięci narodowej, a format i kierunki jego pracy będą kontynuowane” – napisał.

Wiatrowycz był często krytykowany w Polsce m.in. za tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.

źródło:

Zobacz więcej