RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Co najmniej 200 tys. ton opakowań. Pieniądze na recykling odpadów rolniczych

Pieniądze pomogą zutylizować odpady rolnicze (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
Pieniądze pomogą zutylizować odpady rolnicze (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Przeznaczamy 100 mln zł dla gmin na utylizację folii i innych odpadów z gospodarstw rolnych – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że recyklingowi zostanie poddanych co najmniej 200 tys. ton m.in. opakowań po nawozach, siatki czy sznurka.

Co roku do oceanu trafia 8 milionów ton plastiku. Za 30 lat będzie go więcej niż ryb

Każdego roku do oceanu trafia 8 milionów ton plastiku, w tym plastikowych toreb. Według prognoz Programu Środowiskowego ONZ przy zachowaniu takiego...

zobacz więcej

Program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister zaznaczył, że pieniądze dostaną wszystkie gminy, które do 20 grudnia złożą wnioski do NFOŚiGW.

Podkreślił, że warto to robić, ponieważ środki są na 100 proc. finansowania i nie jest wymagany żaden wkład własny. Program przewiduje, że rolnicy będą przywozić folię w wyznaczone przez gminy miejsce, skąd trafią do zakładów recyklingowych. – Pieniądze z NFOŚiGW będą przeznaczone właśnie na dopłaty do utylizacji folii i innych odpadów rolniczych – powiedział Kowalczyk.

Dodał, że recyklingowi zostanie poddanych co najmniej 200 tys. ton m.in. folii, opakowań po nawozach, siatki czy sznurka. Dopłata z NFOŚiGW do utylizacji wynosi do 500 zł za tonę.

Program został wdrożony po pilotażu, który przeprowadzono w siedmiu gminach na terenie powiatów ostrowskiego i ostrołęckiego. Samorządy złożyły wówczas wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 406 tys. zł. – Efektem zrealizowanych działań było zagospodarowanie ponad 1156 ton odpadów – powiedział Kowalczyk.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej