RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest akt oskarżenia wobec dziennikarki Onetu. Oskarżycielem jest sędzia

Magdalena Gałczyńska pisała o grupie „Kasta”, mającej zajmować się oczernianiem sędziów niechętnych rządowi (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Magdalena Gałczyńska pisała o grupie „Kasta”, mającej zajmować się oczernianiem sędziów niechętnych rządowi (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wpłynął akt oskarżenia wobec dziennikarki portalu Onet.pl Magdaleny Gałczyńskiej, autorki kilku artykułów, w których pisała o grupie „Kasta”. Grupa miała zajmować się oczernianiem sędziów niechętnych rządowi. Jak czytamy w piśmie, Gałczyńska miała „pomówić Tomasza Szmydta o takie postępowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu sędziego”. Oskarżycielem jest sam sędzia Szmydt.

Pełnomocnik sędziów oskarżanych przez Emilię: Przygotowujemy pozwy przeciw Onetowi i „GW”

– Będą przygotowane pozwy przeciwko Onetowi, „Gazecie Wyborczej”, również prywatne oskarżenia przeciwko samej pani Emilii i dziennikarzom –...

zobacz więcej

W dokumencie czytamy, że Gałczyńska w kilku opublikowanych na Onecie artykułach, „działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, pomówiła Tomasza Szmydta o takie postępowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania zawodu sędziego”.

Gałczyńska przypisała Szmydtowi „udział w zamkniętej grupie o nazwie »Kasta« na komunikatorze WhatsApp”. Celem grupy miało być „tworzenie pomysłów na oczernianie innych sędziów, a także pośredniczenie i pomaganie przy akcji tzw. hejtowania sędziów, tak w mediach społecznościowych, jak tych tradycyjnych, oraz poprzez przypisanie pokrzywdzonemu autorstwa wpisu na grupie „Kasta” pod adresem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzaty Gersdorf, ze słowem powszechnie uznanym za obelżywy”.

Jak poinformowano w akcie, „postępowanie toczy się w trybie prywatnoskargowym”. W akcie oskarżenia zamieszczono obszerne uzasadnienie, z załączonymi dowodami.

Złożenie aktu oskarżenia zapowiadano już kilka tygodni temu.

– Będą przygotowane pozwy przeciwko Onetowi, „Gazecie Wyborczej”, również prywatne oskarżenia przeciwko samej pani Emilii i dziennikarzom – mówił w rozmowie z portalem tvp.info Bartosz Lewandowski, pełnomocnik sędziów atakowanych przez wymienione media. Jego klienci „absolutnie kwestionują prawdziwość” materiału ujawnionego przez Emilię – żonę Tomasza Szmydta, na której doniesienia powoływała się Gałczyńska.

– W głównej mierze to oni byli ofiarami hejtu, gróźb – dodał.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej