RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szumowski: Rak to nie wyrok, wcześnie wykryty jest chorobą przewlekłą

Lekarze akcentują znaczenie profilaktyki i badań (fot. Shutterstock/BigmanKn)
Lekarze akcentują znaczenie profilaktyki i badań (fot. Shutterstock/BigmanKn)

Rak dzisiaj to nie wyrok. Wcześnie wykryty nowotwór jest chorobą przewlekłą, a nawet wyleczalną – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, akcentując znaczenie profilaktyki i badań.

Całodobowa Telefoniczna Informacja Pacjenta już działa

Pod numerem 800-190-590 przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP) udzielają informacji...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia uczestniczy w Warszawie w konferencji „Cancer Prevention 2020”, której organizatorem jest Agencja Badań Medycznych.

– Profilaktyka jest szersza niż medycyna. Wiemy, że profilaktyka pierwotna czy profilaktyka wtórna mają większy wpływ na długość życia niż medycyna naprawcza. Wiemy też, że obecnie choroby sercowo-naczyniowe są na pierwszym miejscu przyczyn umieralności w krajach rozwiniętych, potem są choroby nowotworowe, ale trend w ciągu najbliższych lat prawdopodobnie się odwróci – wskazał minister.

Szumowski podnosił, że w przypadku chorób nowotworowych liczba czynników, która wpływa na wystąpienie raka jest „prawdopodobnie daleko większa” niż w chorobach sercowo-naczyniowych.

– Trudniej jest więc uchwycić proste mechanizmy w prewencji pierwotnej, opracować proste zalecenia, proste wskazówki. Tam, gdzie jest to możliwe, tam mamy szansę w bardzo realny sposób ograniczyć zachorowalność. Takie czynniki są (...), np. ograniczenie korzystania z solariów, (...) zmiana trybu życia – stwierdził.

Ministerstwo zdrowia przeznaczy dodatkowe 344 mln zł na szpitale powiatowe

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że tylko w tym roku szpitale powiatowe otrzymały 10-procentowe podwyżki. Szef resortu zdrowia...

zobacz więcej

– Coraz więcej wiemy. Coraz więcej mówimy np., że otyłość nie jest tylko czynnikiem ryzyka chorób naczyniowo-sercowych, ale również chorób nowotworowych, że produkty, które spożywamy, że tryb życia, który prowadzimy, że alkohol, który pijemy, że palenie papierosów w sposób prosty prowadzą do zachorowalności. (...) Należy wyłapać czynniki, które mają największy wpływ na obniżenie zachorowalności. Niewątpliwie, jeśli chodzi o profilaktykę wtórną, ogromną rolę odgrywa medycyna, gdzie badanie i monitorowanie stanu pacjenta jest niezwykle istotne – wyliczał minister.

Podkreślił, że wiemy dzisiaj, że rak to nie wyrok. – Wcześnie wykryty nowotwór jest tak naprawdę chorobą przewlekłą, a tak naprawdę wyleczalną. Wiemy, że dotarcie do grup, które powinny się badać, często jest trudne – wskazał.

Szumowski ocenił, że profilaktyka jest obszarem, który jest jednym z najtrudniejszych do poprawienia. Eksperci podnoszą, że problem zachorowań na nowotwory złośliwe jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którym stoi system ochrony zdrowia w Polsce. Liczba osób chorujących na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Szacuje się, że w okresie najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 procent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej