Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

W Szwecji rośnie fala przemocy z użyciem broni. Pomoc ma nadejść zza oceanu

Szwedzka policja jest bezradna wobec rosnącej liczby przestępstw z użyciem broni (fot. Johan NIlsson/TT News Agency/via REUTERS)

W Szwecji raptownie rośnie liczba przestępstw z użyciem broni. W tym roku doszło do 214 strzelanin, w których zginęło 29 osób, oraz 120 eksplozji materiałów wybuchowych. Z tak dużą skalą przemocy nie radzi sobie szwedzka policja, której ma pomóc policja z USA. W Sztokholmie przebywa amerykański ekspert i były szef policji w New Jersey Rick Fuentes.

Walka gangów w Szwecji. Eksplozja uszkodziła ratusz w Landskronie

Silna eksplozja uszkodziła w nocy ze środy na czwartek wejście do ratusza w Landskronie na południu Szwecji. Policja podejrzewa podłożenie ładunku...

zobacz więcej

– Pracowałem w policji 40 lat, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego. (...) Zaskoczyło mnie wykorzystanie przez przestępców granatów – podkreślił Fuentes. Według niego „ci, którzy strzelają, będą to robić ponownie” i „nie chodzi o 150 osób najbardziej niebezpiecznych przestępców, ale raczej o pięć lub dziesięć”.

Szwedzka policja nie jest przygotowana do skutecznej walki z przestępcami używającymi broni. Jak pisze „Svenska Dagbladet”, obecnie średni czas oczekiwania na wynik badania broni wynosi w Szwecji 151 dni. Dla przykładu, w New Jersey to zaledwie 48 godzin.

– Tych, którzy najczęściej używają broni trzeba jak najszybciej zidentyfikować, a to nie będzie możliwe bez szybkiego przeprowadzenia dochodzenia. To z kolei zależy od czasu potrzebnego do wykonania badań balistycznych – wskazał były szef policji w amerykańskim New Jersey. Z kolei w opinii szefa policji regionu Sztokholm, Ulfa Johanssona, innym obszarem, w którym szwedzka policja powinna wziąć przykład z USA, jest lepsze wykorzystanie informacji przekazywanych przez społeczeństwo.

Tematu rosnącej liczby brutalnych przestępstw z użyciem broni zdają się unikać szwedzkie media. Wiele informacji, analiz i krytycznych komentarzy pod adresem szwedzkiego, socjaldemokratycznego rządu zamieszczanych jest w mediach społecznościowych. Szczególnie znana jest strona dziennikarza o pseudonimie PeterSweden, który na bieżąco informuje o strzelaninach, eksplozjach czy atakach uzbrojonych w maczety grup. Szwedzki dziennikarz pisze także o rosnącej liczbie gwałtów oraz obrzezań kobiet. Przeprowadził ankietę pytając, jaki kraj jego czytelnicy odwiedziliby najchętniej - prawie 60 proc. wskazało na Polskę.
Rząd Szwecji zastanawia się nad zaostrzeniem kar oraz wprowadzeniem instytucji świadka koronnego.


źródło:
Zobacz więcej