RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Trump wysłuchał propozycji działań odwetowych. Wśród nich jest atak na rafinerię

Wśród potencjalnych celów dla uderzenia wojskowego armia USA wskazała irańską rafinerię w Abadanie (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Cyberatak oraz ataki militarne na irańskie instalacje naftowe i obiekty irańskich Strażników Rewolucji są wśród opcji działań odwetowych, jakie rozważa administracja USA w odpowiedzi na przypisywane Iranowi ataki na dwie saudyjskie rafinerie – podała NBC News.

Chamenei: Iran nigdy nie będzie rozmawiał z USA

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył we wtorek, że jego kraj nigdy nie będzie prowadził rozmów ze...

zobacz więcej

W artykule opublikowanym we wtorek wieczorem (czasu miejscowego) amerykańska stacja napisała, że w poniedziałek wojskowi eksperci przedstawili prezydentowi Donaldowi Trumpowi „wachlarz dostępnych opcji militarnych i niemilitarnych”.

Wśród potencjalnych celów dla uderzenia wojskowego armia USA wskazała irańską rafinerię w Abadanie – największy tego rodzaju obiekt na świecie, oraz wyspę Chark, na której znajduje się największy irański terminal eksportowy ropy naftowej. Inne opcje obejmują zbombardowanie wyrzutni pocisków, baz wojskowych lub innych obiektów należących do Strażników Rewolucji, elitarnej formacji irańskiej armii.

Trump miał poprosić o opracowanie dalszych możliwości, „poszukując skoncentrowanej odpowiedzi, która nie wciągnęłaby USA w większy konflikt zbrojny z Iranem” – pisze NBC, powołując się na źródła zaznajomione z przebiegiem spotkania.

Według jednej z tych osób taką możliwością mógłby być atak przeprowadzony przez samą Arabię Saudyjską przy wsparciu wywiadowczym i rozpoznawczym USA, ale też tajne działania w cyberprzestrzeni lub nasilenie antyirańskich sankcji w koordynacji z innymi krajami.

Po ataku na rafinerie Arabia Saudyjska dołącza do misji ochrony żeglugi

Po ataku na jej instalacje naftowe Arabia Saudyjska przyłączyła się do kierowanej przez USA międzynarodowej misji ochrony żeglugi na Bliskim...

zobacz więcej

NBC podkreśla za anonimowymi urzędnikami, że na razie nie ma żadnych sygnałów świadczących o tym, że USA zamierzają wkrótce przeprowadzić akcję militarną oraz że dotąd nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje.

Stacja przypomina, że pomysł działań zbrojnych spotkałby się z oporem ustawodawców obu partii w Kongresie. Politycy wielokrotnie nalegali na ograniczenie współpracy wojskowej USA z Arabią Saudyjską wskazując fakt zamordowania krytycznego wobec Rijadu dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego oraz krwawą interwencję wojskową pod wodzą Saudów w Jemenie.

Sobotnie ataki na dwie instalacje saudyjskiego koncernu Aramco, położone na wschodzie Arabii Saudyjskiej spowodowały wstrzymanie produkcji 5,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 50 proc. całkowitej produkcji Aramco (5 proc. globalnej podaży). We wtorek władze w Rijadzie zapowiedziały, że krajowa produkcja ropy zostanie przywrócona do poprzedniego poziomu do końca września.

źródło:

Zobacz więcej