RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ukrainiec przerzucał imigrantów do Anglii. Zatrzymały go polskie służby

Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali Ukraińca na przejściu granicznym w Medyce (fot. Straż graniczna)

Straż Graniczna z Medyki w województwie podkarpackim zatrzymała 34-letniego Ukraińca, za którym władze Francji wydały europejski nakaz aresztowania. Mężczyzna jest podejrzany o przerzut imigrantów z Francji do Anglii.

Zabił pieszą na przejściu, uciekł za granicę. Siedem lat więzienia dla pirata drogowego

Na karę siedmiu lat pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Opolu obywatela Bułgarii, 37-letniego Sevdalina B., który w zeszłym roku śmiertelnie...

zobacz więcej

Mężczyzna został zatrzymany w nocy z wtorku na środę, w trakcie kontroli pasażerów autobusu wyjeżdżającego z Polski przez przejście graniczne w Medyce, jak poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor.

Powiedziała, że „podczas sprawdzania danych 34-letniego obywatela Ukrainy, w międzynarodowych bazach poszukiwawczych ustalono, że mężczyzna jest w zainteresowaniu francuskiego wymiaru sprawiedliwości”.

– Władze tego kraju wydały za cudzoziemcem europejski nakaz aresztowania w celu zatrzymania i ekstradycji – dodała.

Pikor wyjaśniła, że Ukrainiec jest podejrzewany o udział w grupie przestępczej przerzucającej imigrantów z Francji do Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem łodzi, przez Kanał La Manche. Interpol poszukiwał podejrzanego w kilkudziesięciu krajach świata.

Rzeczniczka zaznaczyła, że mężczyzna przebywał legalnie w Polsce i wracał do rodzinnego miasta na Ukrainie. – W chwili zatrzymania przez strażników granicznych był zupełnie zaskoczony – stwierdziła.

Cudzoziemiec pozostaje w dyspozycji przemyskiej prokuratury i oczekuje na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej.

Od początku 2019 roku podkarpaccy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali ponad 250 osób poszukiwanych przez władze Polski oraz wymiary sprawiedliwości innych europejskich krajów.

źródło:

Zobacz więcej