RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nadużycia przy przetargach dla Poczty Polskiej. Kolejne zatrzymania

13 osób ma być zamieszanych w ustawianie przetargów dla Poczty Polskiej (fot. CBA)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziś dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy przetargach dla Poczty Polskiej. Wcześniej – w czerwcu – zatrzymano 11 osób, m.in. pięciu pracowników Poczty. Korupcja ma dotyczyć zamówień na ponad 30 mln zł.

Korupcja w Poczcie Polskiej. CBA zatrzymało 11 osób

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 11 osób podejrzanych o korupcję przy zamówieniach publicznych na kwotę ponad 30 mln zł. Były...

zobacz więcej

Zatrzymani to prezes gdańskiej spółki zajmującej się dostawą usług i rozwiązań IT oraz osoba związana z działaniem warszawskiej spółki informatycznej. Trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Obecnie trwają przeszukania w mieszkaniach osób zatrzymanych w Gdańsku – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Pierwszych zatrzymań w związku z nadużyciami przy przetargach dla Poczty Polskiej CBA dokonało w czerwcu. Dotyczyły one 11 osób, m.in. pięciu pracowników Poczty. Wśród nich dyrektora w Centrum Obsługi Finansowej - zastępcy dyrektora Biura Zarządu, zastępcy dyrektora zarządzającego w pionie informatyki i telekomunikacji ds. rozwoju IT oraz głównego architekta. Były to także osoby powiązane biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi przedstawicielami Poczty oraz przedstawiciele warszawskiej spółki informatycznej.

Korupcja ma dotyczyć zamówień na ponad 30 mln zł. Za ustawianie przetargów dla Poczty Polskiej jej przedstawiciele mieli przyjąć, co najmniej 300 tys. zł korzyści majątkowych. – Nadal sprawa będzie się rozwijać, jest wielowątkowa i planowane są kolejne zatrzymania – zapowiedział Żaryn.

Jednym z zatrzymanych w czerwcu był prezes firmy informatycznej Sygnity. Sąd zdecydował o poręczeniu majątkowym zamiast trzymiesięcznego aresztu. W czerwcu Poczta Polska w oświadczeniu zaznaczyła, że zatrzymania, to wynik działającej przy przetargach publicznych tzw. tarczy antykorupcyjnej, a działania organów ścigania wynikają z informacji przekazanych w kwietniu 2018 roku przez Zarząd Poczty Polskiej.


źródło:
Zobacz więcej