RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

30 proc. badanych przeznaczy dodatkowe pieniądze z 500 Plus na edukację dzieci

30 proc. beneficjentów przeznaczy dodatkowe pieniądze z 500 Plus na edukację dzieci, a 15 proc. zaoszczędzi, co stanowi wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Borys-Szopa: Pieniądze z 500 plus trafiły w dobre ręce, to inwestycja w rodzinę

Środki z programu „Rodzina 500 plus” trafiły w dobre ręce, to doskonała inwestycja w rodzinę – mówiła minister Bożena Borys-Szopa na pikniku...

zobacz więcej

„Większość beneficjentów drugiej odsłony programu 500 Plus zamierza przeznaczyć dodatkowe środki na kwestie związane z wychowywaniem dzieci. Najczęściej pieniądze wydamy na edukację (30 proc.), czyli na przykład korepetycje czy artykuły szkolne, ogólne potrzeby dziecka (27 proc.) oraz ubrania i gadżety (18 proc.)” – napisano w komunikacie IZFiA.

W dalszej kolejności fundusze z programu 500 Plus planujemy przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków (9 proc.), rozrywkę (8 proc.), zakup żywności (7 proc.) oraz sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych (6 proc.).

– Pieniądze z programu 500 Plus na pierwsze dziecko traktujemy jako „bonus”, który pozwala nieco poluzować dyscyplinę finansową, szczególnie w momencie, gdy mamy więcej dzieci i już korzystamy z tego programu społecznego. Dlatego rodzice, którzy otrzymali środki także na pierwsze dziecko przeznaczają je głównie na pokrycie bieżących wydatków – komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

– Warto jednak zauważyć, że duży odsetek badanych wydaje pieniądze na edukację swoich dzieci, co niewątpliwie może pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego przyszłego pokolenia – dodał.

Od lipca wpłynęło 3,5 mln wniosków o świadczenie 500 plus

– Od lipca wpłynęło 3,5 mln wniosków o świadczenie Rodzina 500 plus – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki...

zobacz więcej

Zgodnie z informacją, 15 proc. pytanych rodziców planuje odłożyć uzyskane z programu środki między innymi na zabezpieczenie przyszłości finansowej swoich pociech. Sześć procent badanych zamierza w tym celu odłożyć środki z programu 500 Plus na lokacie, 5 proc. planuje skorzystać „z przysłowiowej skarpety”, a kolejne 4 proc. wpłacić fundusze na rachunek oszczędnościowy.

– To zdecydowanie wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków, którzy oszczędzają. Jak podają różne źródła z myślą o przyszłości odkłada jedynie 5-6 proc. z nas. W mojej opinii to swego rodzaju wartość dodana tego programu: coraz więcej Polaków zaczyna myśleć o oszczędzaniu. W tym kontekście warto pamiętać, że zamiast odkładać środki do przysłowiowej skarpety można je bezpiecznie zainwestować – zwrócił uwagę Dyl.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer - Assisted Web Interview) na próbie Polaków w wieku 20-55 lat, będących beneficjentami modyfikacji programu 500 Plus, rozszerzającej go o pierwsze dziecko. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.

źródło:

Zobacz więcej