RAPORT

Kampania 2020

Zagórski: e-prawo jazdy prawdopodobnie na przełomie roku

„Za brak prawa jazdy przy kontroli drogowej nie będzie mandatu” (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Planujemy, że rząd przyjmie pakiet deregulacyjny umożliwiający wprowadzenie e-prawa jazdy jeszcze we wrześniu; da to szansę na wprowadzenie e-prawa jazdy na przełomie roku – powiedział Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

Na poczcie dowód osobisty już niepotrzebny

Od wtorku nie trzeba zabierać dowodu osobistego na pocztę. Wystarczy wylegitymować się aplikacją mObywatel, zainstalowaną w telefonie komórkowym –...

zobacz więcej

– Rozwiązaliśmy ostatni problem dotyczący pakietu deregulacyjnego i projekt tej ustawy będzie mógł zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze we wrześniu. Jeżeli to się uda, niezwłocznie po wyborach projekt trafi do Sejmu, a to oznacza, że na przełomie roku ustawa może zostać przyjęta – wyjaśnił szef MC.

Dodał, że zgodnie z nowymi przepisami za brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej kierowca nie będzie karany mandatem. W tej chwili mandat za to wykroczenie wynosi 50 zł.

– Podobnie będzie z dowodem rejestracyjnym pojazdu i potwierdzeniem polisy OC. Po wejściu w życie tych przepisów jesteśmy gotowi niezwłocznie „włożyć” e-prawo jazdy w aplikację mObywatel, co będzie rozwiązaniem uzupełniającym. Dziś nie chcemy tego robić, bo mogłoby to wprowadzać w błąd obywateli – wyjaśnił.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość, czyli usługę, która zastępuje dokument ze zdjęciem np. na poczcie, w przychodni zdrowia, na siłowni. Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument.

Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona, co powoduje, że w wielu wypadkach aplikacja jest de facto odpowiednikiem dowodu osobistego, tyle że w smartfonie. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany.

źródło:

Zobacz więcej