RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Nieprzyjazna klimatowi”. Władze uczelni nie będą serwować wołowiny

Zakaz serwowania dań z wołowiny wejdzie w życie od stycznia (fot. Shutterstock/Anna_Pustynnikova)

Władze uniwersytetu w Coimbrze, jednego z najstarszych na świecie, zakazały serwowania dań z wołowiny w kilkunastu placówkach gastronomicznych na terenie uczelni. Zdaniem rektora portugalskiej uczelni ogłoszona we wtorek decyzja jest formą walki ze zmianami klimatycznymi.

Magdalena Środa: Wpuszczenie muzułmanów poprawi klimat, bo nie jedzą wieprzowiny

– Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny, co by z całą pewnością ograniczyło hodowle, a ograniczenie hodowli by poprawiło klimat w Polsce, więc to...

zobacz więcej

Jak poinformował podczas zainaugurowanego we wtorek w Coimbrze nowego roku akademickiego rektor uczelni Amilcar Falcao, zakaz dań z wołowiny wejdzie w życie od stycznia.

Rektor założonej w XIII wieku uczelni wyjaśnił, że wołowina jest „jednym z produktów nieprzyjaznych klimatowi”, a jej wyeliminowanie z jadłospisów służy obniżeniu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Podczas spotkania ze studentami oraz kadrą akademicką Falcao podkreślił, że „wołowina prowadzi do największej emisji gazów cieplarnianych” wśród wszystkich wytwarzanych przez człowieka mięs.

Rektor zastrzegł, że choć 20 ton wołowiny spożywanych rocznie w placówkach gastronomicznych uniwersytetu w Coimbrze, to niewiele w skali świata, inicjatywa władz uczelni ma służyć „jako dobry przykład dla polityków”.

– Oni nie rozumieją wagi tego zagadnienia, ważnego dla naszej młodzieży, naszych dzieci i wnuków. Dlatego właśnie my musimy przestrzegać przed zagrożeniem, nawet malutkimi gestami – dodał Falcao.

Rektor zaznaczył, że kolejnymi produktami usuwanymi z działających na terenie uczelni kantyn i barów będą plastikowe sztućce i kubki. Mają one zostać zastąpione wyrobami z drewna oraz metalu.

Szef uczelni, w której uczy się łącznie ponad 25 tys. studentów, zapowiedział też w nowym roku akademickim akcje służące przeciwdziałaniu marnowania żywności w lokalach gastronomicznych działających na terenie uniwersytetu.

źródło:

Zobacz więcej