RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Reżim Maduro zwolnił z aresztu czołowego polityka opozycji

Edgara Zambrano został aresztowany pod zarzutem zdrady (fot. PAP/EPA)

Władze wenezuelskie zwolniły z aresztu wiceprzewodniczącego kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego Edgara Zambrano. Polityk został aresztowany cztery miesiące temu pod zarzutem zdrady. Kryzys polityczny trwa jednak nadal.

Reżim Maduro wykonał pojednawczy gest wobec opozycji

Władze Wenezueli nie wykluczają powrotu deputowanych z rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli do zdelegalizowanego przez...

zobacz więcej

O zwolnieniu Zambrano poinformowali sojusznik lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro i deputowany do prorządowego Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego oraz członek kontrolowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego Timoteo Zambrano (niespokrewniony ze zwolnionym politykiem). „Proces zwalniania więźniów politycznych rozpoczął się” – napisał na Twitterze.

Zwolnienie nastąpiło nazajutrz po osiągnięciu porozumienia między rządzącą Zjednoczoną Partią Socjalistyczną i małymi partiami opozycyjnymi, w tym z ruchem Timoteo Zambrano. Ma ono na celu przezwyciężenie głębokiego podziału między lewicową władzą i opozycją.

W ramach porozumienia rząd zobowiązał się do wystąpienia do wymiaru sprawiedliwości o rozważenie „alternatywnych rozwiązań”, poza pozbawieniem wolności niektórych więźniów politycznych. Zapowiedział też reformę Krajowej Komisji Wyborczej, którą opozycja oskarża o sprzyjanie partii rządzącej i fałszerstwa podczas ostatnich wyborów prezydenckich.

Porozumienie kontestują partie opozycyjne głównego nurtu, które kontrolują Zgromadzenie Narodowe. Domagają się one ustąpienia Maduro. Dla tych partii tymczasowym prezydentem pozostaje przywódca opozycji Juan Guaido.

W sierpniu 2017 r. Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład wchodzą jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu.

Przedłużający się kryzys polityczny w Wenezueli pogłębia dramatyczny kryzys gospodarczy w tym kraju, który zmusił już rzesze Wenezuelczyków do opuszczenia kraju. Szukają oni schronienia i pracy głównie w sąsiedniej Kolumbii, ale także w Brazylii i innych krajach.

źródło:

Zobacz więcej