„Godne miejsce dla bohaterów”. Na Łączce powstanie nowy Panteon Narodowy

Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych został odsłonięty odsłonięty 27 września 2015 roku (fot. Wiki 3.0/Adrian Grycuk)

IPN w najbliższych tygodniach ogłosi konkurs na budowę nowego Panteonu Narodowego w kwaterze Łączka na warszawskich Powązkach Wojskowych – informuje „Nasz Dziennik”. W tym miejscu leżą pochowane w anonimowych grobach ofiary komunistycznego terroru.

Terytorialsi zajęli się grobami żołnierzy wyklętych

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z wolontariuszami z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł”. – Oddali w...

zobacz więcej

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział, że konkurs zostanie ogłoszony jeszcze jesienią. – Uroczystość pogrzebowa 22 bohaterów, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, zbiegnie się mniej więcej w czasie z ogłoszeniem konkursu na budowę panteonu – powiedział gazecie.

Historyk wyraził nadzieję, że nowy panteon, w przeciwieństwie do już istniejącego, krytykowanego przez niektórych jako zbyt skromny, „dla wszystkich będzie godnym miejscem upamiętnienia polskich bohaterów”.

W wyniku prac IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-17 ujawniono szczątki około 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Zidentyfikowane ciała ofiar chowane są we wzniesionym na Łączce Panteonie Narodowym.

Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 ofiar komunistycznej bezpieki, odbyła się 27 września 2015 r. W niedzielę 22 września w panteonie na Łączce spoczną kolejne 22 osoby.

Szwagrzyk: Wierzę, że szczątki rotmistrza Pileckiego zostały pogrzebane na Łączce

– Wierzę, że szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego zostały pogrzebane na Łączce w 1948 r., a my odnaleźliśmy je w czasie zakończonych działań na...

zobacz więcej

Tysiące ofiar

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło – jak szacuje IPN – około 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że około 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych.

Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach – na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka byli rtm. Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim „Pługiem”.

Specjalistom Instytutu udało się odnaleźć szczątki m.in. Szendzielarza i Dekutowskiego; szczątki pozostałych wciąż są poszukiwane.

źródło:
Zobacz więcej