Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Pasja i poświęcenie”. Ogłoszono laureatów Nagród PISF

Wśród nominowanych był wybitny plakacista Andrzej Pągowski (fot. PAP/Adam Warżawa)

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, Opus Film, Against Gravity i Anja Pölk znaleźli się wśród laureatów 12. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nagrody zostały wręczone we wtorek podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. „Wzajemny interes świata kultury i mediów”

Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski i Wawrzyniec Kostrzewski zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych przyznawanymi przez...

zobacz więcej

Podczas gali, która odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski przypomniał, że Nagrody PISF to wyróżnienia „dla ludzi, którzy opisują kinematografię, bez których pasji cały nasz rynek, cała nasza twórczość byłaby dużo mniej znana i dużo trudniej byłoby znaleźć coś, co ją w sposób zrozumiały i piękny opisuje”.

– W każdej z kategorii mamy trzy nominacje, trójkę fantastycznych ludzi, fantastycznych instytucji. Zazwyczaj wygra jedna, ale wszystkim nominowanym należą się ogromne brawa za ich pasję i poświęcenie dla polskiej kinematografii – podkreślił.

W kategorii kino laureatem Nagrody PISF zostało Kino Fenomen w Kielcach, które pokonało stołeczne Kino Elektronik oraz Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Statuetką w kategorii wydarzenie filmowe doceniono 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Prócz niego w tej dziedzinie do nagrody nominowano 15. edycję festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, a także 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA.

Zwycięzcą w kategorii promocja polskiego kina za granicą został Opus Film, który doceniono za promocję filmu „Zimna wojna” na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Wśród nominowanych znaleźli się także: Krakowska Fundacja Filmowa za „15 lat Krakowskiej Fundacji Filmowej” oraz Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji za „Polish Animation 2018”.

W dziedzinie krytyki filmowej laureatem został Łukasz Maciejewski. Pozostałymi nominowanymi byli Diana Dąbrowska i Błażej Hrapkowicz.

Święto polskiego kina. Rozpoczął się festiwal w Gdyni

Pokaz „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland o dziennikarzu, który w latach 30. ubiegłego wieku odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie,...

zobacz więcej

Nagrody ex aequo

W kategorii książka o tematyce filmowej uhonorowano ex aequo: „Polską szkołę filmową” Marka Hendrykowskiego oraz „Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce” Tomasza Kożuchowskiego, Iwony Morozow i Romana Sawki. O nagrodę ubiegała się ponadto antologia polskich wierszy filmowych „Zawrót głowy” pod red. Dariusza Foksa.

W dziedzinie edukacji filmowej bezkonkurencyjny okazał się Akcelerator dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego (KIPA), który rywalizował z Olimpiadą Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (FINA) i Ogólnopolskim Konkursem Prelegentów Filmowych 2018 (Polska Federacja DKF).

Za dystrybucję polskiego filmu nagrodę odebrali przedstawiciele Against Gravity, docenieni za krajową dystrybucję „Księcia i dybuka”. W tej kategorii nominowano również Best Film za krajową dystrybucję „Pomiędzy słowami” oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty za krajową dystrybucję serialu dla dzieci „Basia”.”

Zwycięzcą w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy został Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon w Augustowie. Za plakat filmowy nagrodzono Anję Pölk (film „Książę i dybuk”). Pozostałymi nominowanymi byli: Agnieszka Korybut-Daszkiewicz („Nina”) oraz Andrzej Pągowski („Obywatel Jones”).

Laureaci Nagród PISF otrzymali statuetki autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza Xawerego Deskura Wolskiego oraz nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł. W przypadku nagrody ex aequo przyznano dwie nagrody pieniężne.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Instytut docenia nimi pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Celem nagród jest „wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej”.

źródło:

Zobacz więcej