Załamanie pogody. Przerwy w dostawach prądu i setki interwencji

Burzowa pogoda wystąpiła m.in. w Szczecinie (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

792 interwencje w związku z silnym wiatrem i burzami zanotowała w całym kraju we wtorek i w środę straż pożarna – poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

IMGW ostrzega: pierwszy w tym sezonie silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed pierwszym w tym sezonie silnym sztormem na Bałtyku. – Powieje mocno, ale na szczęście nie...

zobacz więcej

Frątczak powiedział, że straż pożarna we wtorek i w środę musiała interweniować 792 razy, z czego dzisiaj do godz. 6.00 PSP zanotowała 123 akcje. We wtorek przez cały dzień strażacy wyjeżdżali 669 z czego 650 interwencji wywołanych było silnym wiatrem.

– Usunięcia wymagały setki połamanych oraz powalonych drzew, które tarasowały chodniki, ulice i szlaki kolejowe. W wyniku wiatru naderwane zostały reklamy i elementy konstrukcyjne budynków – powiedział Frątczak. Najwięcej pracy strażacy mieli na Mazowszu, gdzie interweniowali 114 razy.

Bez prądu we wtorek wieczorem pozostawało 2,6 tys. odbiorców (najwięcej w woj. łódzkim – 1430 i podlaskim – 730).

Rzecznik KG PSP zwrócił też uwagę na liczne ostrzeżenia wydane przez IMGW. Najsilniejszego wiatru powinni spodziewać się mieszkańcy południowych powiatów Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Dla tych obszarów wydano alert drugiego stopnia. Przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, miejscowo w porywach nawet do 100 km/h.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują na pozostałym obszarze tych województw i na Opolszczyźnie, w województwie lubelskim, świętokrzyskim i na Mazowszu. Ostrzeżeniem objęta jest także zachodnia część Warmii i Mazur i powiaty nowodworski, pucki, wejherowski, gdański, a także całe Trójmiasto. Tam w porywach wiatr może osiągnąć prędkość 80 km/h.

źródło:

Zobacz więcej